רופאים מומחים

פסיכיאטריה מול פסיכולוגיה קלינית

פסיכיאטריה מול פסיכולוגיה קלינית

תחלואים רבים המאפיינים את החברה המודרנית נוגעים בנפש – חרדות, בדידות, דיכאון ועוד. פנייה לטיפול הפכה למקובלת יותר בשנים האחרונות, התפיסות לגבי טיפול נפשי השתנו, רשימת ההפרעות הנפשיות התפתחה והשתנתה מאוד ומספר הפונים לקבלת טיפול נפשי מסוג כלשהו עלה בהתאם. אולם יחד עם המודעות עלתה גם רמת הבלבול – למי פונים בעצם? פסיכולוג או פסיכיאטר? 

 

מכירים את הבדיחה – מה ההבדל בין פיל לפסנתר? ובכן – פסנתר אפשר להפיל, אבל פיל אי אפשר לפסנתר.. ההבדל בין פיל לפסנתר מייצג את ההבדל שבין הפסיכולוגיה הקלינית לפסיכיאטריה: פסיכיאטר יכול לתת טיפול פסיכולוגי אבל פסיכולוג לא יכול לרשום תרופות – כלומר לא יכול לתת טיפול פסיכיאטרי. וכמו שישנם עוד מספר הבדלים בין פיל לפסנתר – כך גם קיימים הבדלים בין תחומי הפסיכולוגיה הקלינית והפסיכיאטריה.

הכל מתחיל בהכשרה

ההבדלים המהותיים בין פסיכולוגים קליניים לפסיכיאטרים נעוצים בסוגי ההכשרה השונה ששניהם עברו בדרכם לעסוק בנושאי הנפש. פסיכיאטר הוא רופא לכל דבר. כרופא, הוא זכאי לרשום מרשמים לתרופות כימיות, הוא לומד ומכיר תסמינים שונים של מחלות נפש ודרכי ההתמודדות עימן. ככל רופא, גם הפסיכיאטר מסיים לימודי רפואה ועובר מבחן והתמחות בתחום, לפני שיוכל לעבוד כפסיכיאטר.

במהלך הלימודים, יתמקדו  סטודנטים לרפואה (הלומדים לקראת התמחות בפסיכיאטריה) באבחון מחלות ודרכי פתרון. מיקוד הסטודנטים לפסיכולוגיה, לעומת זאת, הוא בהבנה מעמיקה של מקורות הבעיה המובילה למחלה, נפש האדם ודרכי התמודדות וטיפול.


מנגד, פסיכולוג קליני הוא מי שסיים לימודי פסיכולוגיה. בארץ, פסיכולוגים קליניים נדרשים להשלים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית ולאחר מכן לעבור התמחות ומבחן הסמכה. המסלול בו הם לומדים מכשיר אותם לתת טיפול פסיכולוגי למגוון רחב של מצבים, חלקם כאלו שדורשים גם טיפול תרופתי (אשר ינתן על ידי פסיכיאטרים בלבד) ואחרים שמלכתחילה אינם דורשים התערבות תרופתית.

 

לימודי פסיכולוגיה מכוונים את הסטודנטים לעבוד לא רק בתחומי הטיפול, אלא גם להמשיך לכיוונים מחקריים. ההפרדה בין לימודי תואר ראשון ולימודי תואר שני מאפשרת לסטודנטים לבחור מסלול התמחות אשר מכשיר אותם לסוג טיפול מסוים, ומאפשר להם גם מעבר לתחומי התמחות אחרים כמו פסיכולוגיה חברתית או ביו-פסיכולוגיה.

התפתחות הטיפול הפסיכולוגי

הפסיכולוגיה הקלינית התפתחה מתחום הפילוסופיה אשר ניסתה להבין את שורשי נפש האדם. במשך הזמן, נוספו כלים אשר באו לבחון את נפש האדם בכלים מדעיים – אך מגוון הדעות והגישות נשאר וקיים עד היום.

מי שנחשב לאבי הפסיכולוגיה הקלינית, זיגמונד פרויד, קישר את התנהגותו של האדם הבוגר אל חוויות שעבר בילדותו. הטיפול המזוהה עם פרויד הוא פסיכואנליזה – טיפול ממושך ואינטנסיבי שמבקש להגיע לשורש הבעיות איתן האדם המבוגר מתמודד.

 

עם התפתחות התחום נוספו גישות אחרות שהתמקדו בהיבטים אחרים. פבלוב וסקינר התמקדו בתחום ההתנהגותי. מבחינתם, אדם המעוניין להפסיק לעשן, לדוגמה – רוצה לשנות התנהגות בהווה ועל כן יש לספק לו כלים איתם יוכל להתמודד עם האתגר ולהצליח להפסיק לעשן. הסיבות בגללן התחיל לעשן מלכתחילה אינן משמעותיות בטיפול. טיפולים בגישה זו הם קצרים וממוקדים בבעיה אותה הם באים לפתור.

 

גישות קוגניטיביות מתמקדות גם הן בהווה ובמחשבות של אדם והדרך בה הן משפיעות על הרגש והנפש. באמצעות שינוי גישה מחשבתית, ניתן להביא לשיפור גם בתחומי הרגש או פתרון בעיות בחיים.

ישנן גישות רבות נוספות: טיפולים הומניים ששמים דגש על קבלה ללא תנאי, טיפולים קבוצתיים ועוד. כיום מטפלים רבים עובדים בשיטות המשולבות ומבוססות על מספר תיאוריות ושיטות טיפוליות על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

מתי כדאי לפנות לפסיכולוג? ומתי לפסיכיאטר?

 

פסיכולוגים וגם פסיכיאטרים עוסקים במגוון שיטות טיפול שונות, כל אחד על פי דרכו והתמחותו. כיוון שההבדל המרכזי בין התחומים השונים נעוץ ביכולת לרשום תרופות, הרי שמי שזקוק בוודאות לתרופות יפנה לפסיכיאטר -  בין אם מדובר במצב שרק תרופות יוכלו לשפרו ובין אם מדובר בסיטואציה בה תרופות יוכלו לשפר את מצב המטופל בכדי לאפשר טיפול פסיכולוגי טוב יותר.

  

 

 ישנם מצבים בהם אדם יפנה לפסיכיאטר וזה ימליץ לו שלא להשתמש בתרופות, וקיימים מצבים, בהם אדם הפונה לפסיכולוג יופנה לפסיכיאטר שיעזור לו להתמודד עם המצב ע"י נטילת תרופות. גם כאשר אדם נוטל תרופות, ההמלצה היא לעבור במקביל טיפול פסיכולוגי על מנת להשלים ולייעל את השפעת התרופות.

בפניה לטיפול נפשי כדאי לקרוא מעט על הנושא, על פסיכולוגיה ופסיכיאטריה, לנסות להיפטר מכמה שיותר דעות קדומות או מקדימות ובעיקר להבין שבכל אופן מדובר בתהליך. לעיתים הוא קצר יותר, אבל היו מוכנים למסע.

הדפס  

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס