רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
סוכרת ותפקוד מיני
אפשר לנצח את מגיפת הסוכרת
מחלת הסוכרת
סוכרת וההיגיון הפיזיולוגי מאחוריה

תסמינים של סוכרת וההיגיון הפיזיולוגי מאחוריהם

סוכרת מוגדרת כרמות כרוניות של גלוקוז בדם בזמן צום. בעוד סוכרת הנעורים מתפרצת מהר יחסית, סוכרת סוג 2, הקשורה לסינדרום המטאבולי, מתפתחת לאיטה. בשני המקרים, ניתן למצוא מספר תסמינים אשר עשויים להצביע על תחילתה של מחלת הסוכרת והצורך הברור לפנות לקבלת טיפול. להלן סקירה מקוצרת של תסמיני הסוכרת והרציונל מאחורי הופעתם.

דחיפות במתן שתן ותחושת צמא מוגברת

בדמנו מומס בכל רגע נתון סוכר אשר מזין את התאים באנרגיה זמינה חשובה. מולקולות הגלוקוז אינן נמצאות בריכוז גבוה במצב תקין ולכן לא ניתן למצוא אותן בשתן שכן הן עוברות סינון חוזר בכליות בחזרה לדם. במצב של סוכרת, ניתן למצוא ריכוז גבוה של גלוקוז בדם אשר לא מצליח לעבור ספיגה מחדש בכליות ומושך אחריו מים רבים. התוצאה הינה איבוד נוזלים רב יותר אשר מתבטא בצמא ובדחיפות במתן שתן.

עייפות מוגברת ואובדן משקל פתאומי

תופעה זו ידועה בקרב חולים בסוכרת סוג 2, הרבה יותר מאלו אשר חולים בסוכרת הנעורים. מאחר וסוכרת סוג 2 מוגדרת כבעיה ברגישות באינסולין בתאי הגוף, רמות הגלוקוז הגבוהות נמצאות בקורלציה הפוכה לרמה האנרגתית הדרושה בתאים. מצב זה גורם למערכות הגוף לאותת למוח על מחסור באנרגיה, מה שגורם לתחושת עייפות אשר עשויה להיות כרונית. על אותו המשקל, מאחר ופחות אנרגיה מגיעה לתאים בפועל, עשוי מטופל אשר רמות הסוכר בדמו גבוהות מדי, לגלות לפתע כי הוא יורד במשקל ללא שינוי משמעותי באורחות החיים.

תופעות עצביות והמודינמיות

מנגנון ביוכימי ידוע הוא זה אשר מסתיים בהיצמדות של מולקולות גלוקוז אל פקטורים חלבוניים חוץ תאיים במחזור הדם ומחוצה לו, מה שמביא לפגיעה פונקציונאלית בהם. סוכרת מסיבה זו, קשורה באופן ישיר להופעת תופעות עצביות שונות באופן ישיר ובאופן עקיף וכך גם לגבי תופעות של בעיות במחזור הדם. כך למשל תסמינים נפוצים של סוכרת הינם טשטוש ראייה בעקבות פגיעה עצבית בעצבי הראייה, עקצוצים ותחושת זרמים בגפיים וריפוי איטי של פצעים. ההסבר לסימפטום האחרון נובע מבעיות בזרימת הדם בפינוי חומרי הפסולת במקום הפציעה, פגיעה במערכת החיסון אשר רגישה לרמות סוכר גבוהות ופגיעה בעצבים תחושתיים כך שהאזור נפצע שוב ושוב מבלי שנחוש בכך.
הדפס