רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
אסטמה (קצרת) ומערכת הנשימה
אסטמה – ריפוי באמצעות היגיינה טבעית-
אסטמה עונתית ותקופות מעבר
אסטמה בילדים
ברונכיט
נזלת אלרגית – הגורמים ואפשרויות הטיפול
תסחיף ריאתי - סימני אזהרה

תסחיף ריאתי - סימני אזהרה

כמעט כל אחד מאתנו נכלל תחת הקטגוריה של סיכוי משמעותי לפתח תסחיף ריאתי, אשר עשוי להיות מסכן חיים ולגרום אפילו למוות. ישיבה ממושכת, עישון, חוסר בשתייה מספקת, שימוש בתחליפי הורמונים וגלולות למניעת הריון, משקל עודף, היעדר ביצוע פעילות גופנית ועוד, כל אלו תורמים נדבך אחר נדבך להתפתחות מצב מסוכן זה. להלן מספר סימפטומים הקשורים להתפתחות תסחיף ריאתי או סיכוי מוגבר להתרחשותו. שימו לב וגשו לבדיקה מרגע הופעת אחד או יותר מהם!

סימנים קריטיים לתסחיף ריאתי

תסחיף ריאתי הינו מצב בו קריש דם, אשר מקורו מהוורידים ההיקפיים בגופינו, מתנתק מדופן כלי הדם וזורם בכיוון הזרימה הטבעי לכיוון הלב ומשם לריאות. במידה וקריש זה אינו מתמוסס בדרך הוא עשוי לחסום כלי דם מרכזיים בריאות ולגרום לנזק חמור לאיבר חיוני זה. כאשר תופעה זו מתרחשת בפועל, לא ניתן להתעלם ממנה והיא גורמת להבהלה דחופה לבית החולים, לעיתים אף למוות מהיר. הסימפטומים עשויים לכלול קוצר נשימה פתאומי, שיעול (לעיתים אף שיעול דמי), כאבים בחזה, פעימות לב מואצות ולא מסודרות, צפצופים בנשימה ועוד.

פקקת ורידים עמוקה – סימן אזהרה מובהק לתסחיף ריאתי קרוב

אותו קריש דם אשר תיארנו קודם לכן, מגיע בשכיחות גבוהה מאוד מהורידים העמוקים יותר ובעיקר ברגליים. פקקת ורידים עמוקה הינה מצב בו אחד או יותר מהורידים הללו עובר מצב של חסימה הדרגתית בעקבות תהליך קרישתי מוגבר מהמגוון הרחב ביותר של הסיבות אשר תוארו לעיל. אותה החסימה פוגעת לראשונה בזרימת הדם המקומית עוד הרבה לפני שהקריש מתנתק והופך להיות בעל פוטנציאל לתוצאות הרסניות. תסחיף ריאתי ניתן למניעה עוד הרבה לפני הופעת תסמינים הקשורים לפקקת ורידים עמוקה אך כאשר כן מופיעים שכאלו, יש לפנות אל הרופא המטפל לאבחון מסודר. תסמינים של פקקת ורידים עמוקה כוללים כאבים, התפתחות בצקות (התנפחות של הרגליים למשל), תחושות "שריפה", עקצוצים או נמלולים, חוסר נוחות, תשישות של הרגלים ושינויים בצבע העור.

 

סימני האזהרה אשר תוארו לעיל עשויים להצביע על מצב מסכן חיים ברגע האמת או בתור פוטנציאל אפשרי. תסחיף ריאתי ניתן למניעה כמו גם ל- "המסה" אפילו במצבים קריטיים. חשוב ביותר להגיע לבדיקה ואבחון מקיף עם הופעת התסמינים החמורים הללו.

הדפס