רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
עיצוב הגוף
מהם עיגולים שחורים מתחת לעיניים?
ניתוחים פלסטיים בעולם הגברי
והבוטוקס הזה -ד"ר יוסף טמאן
הבייבי בום בחיפוש לאחר הנעורים
כירורגיה פלסטית אחרי ירידה דרסטית במשקל
הזהרו ממלנומה ממאירה
ניתוחים פלסטיים משולבים
חזרה לשגרה לאחר ניתוח מתיחת בטן
על ההכנות לניתוח בריאטרי
ניתוח אף פלסטי

 על ההכנות לניתוח בריאטרי

 

ניתוחים בריאטריים, במקרים רבים, יהיו המוצא האחרון של מטופלים אשר סובלים מהשמנת יתר קיצונית - כזו שמשפיעה באופן מוחלט על חייהם ומסכנת את בריאותם באופן מיידי. אנשים כאלו, אשר כבר אינם מסוגלים להרזות בכוחות עצמם, תולים את תקוותיהם בשינוי פיזי מהותי שייעשה במערכת העיכול ופשוט יגרום להם לאכול פחות. זהו הניתוח הבריאטרי.

 

כיום ישנם ארבעה ניתוחים בריאטריים עיקריים: ניתוח טבעת (שנקרא גם קיצור קיבה, על אף שבפועל מדובר בניתוח הבריאטרי היחיד שנחשב הפיך מבחינה פיזית), ניתוח שרוול, ניתוח מעקף קיבה וניתוח מעקף תריסריון. לכל אחד מאלו יש את היתרונות והחסרונות שלו, אך השורה התחתונה ברורה: האדם שעובר אותם ישיל ממשקלו עם הזמן יותר מ-50%, ואם ידע לסגל לעצמו אורח חיים חדש, יוכל לשמור על המשקל הזה לאורך כל חייו.


קראו בהרחבה על ניתוחי הטבעת

 

לא צריך להפליג בדמיון כדי להבין שניתוחים בריאטריים הם ניתוחים מורכבים מאוד, ובעיקר כאלו שההשלכות שלהם על הגוף עצומות. מעבר לניתוח עצמו, שנעשה היום לא מעט בבתי חולים ברחבי הארץ, חשוב לשים לב גם להכנות לניתוח, כדי להגיע אליו כאשר הגוף ערוך ככל האפשר לקראת הטראומה המחכה לו - וזו תהיה טראומה לא קטנה.

 

אז מה על המטופל לעשות לפני הניתוח?

 

בדיקות

מספר ימים לפני הניתוח, יעבור המנותח לעתיד מספר בדיקות שיוכלו להעניק לרופאים תמונה כללית ברורה על מצבו הבריאותי והגופני. בדיקות אלו יכללו בדיקות דם, אק"ג, תפקוד ריאות, צילום חזה, אולטרסאונד, צילום בטן, בדיקת תפקוד הבליעה, סקירה תזונתית ואף פגישה עם פסיכולוג במקרים מסוימים. בהתאם למצבו הכללי של המטופל, ייתכן והוא יוזמן לבדיקות נוספות. לרוב, יום לפני הניתוח יבצע המנותח בדיקת דם נוספת.

 

תרופות

אם המנותח נוטל תרופות באופן קבוע, יש להודיע על כך מראש לצוות הרפואי. ברוב המקרים, אין מניעה להמשיך ליטול את רוב סוגי התרופות עד יום לפני הניתוח עצמו, אם כי תרופות מדללות דם, לדוגמא, כנראה יורדו מה'תפריט' מספר ימים לפניו. אגב, לאחר הניתוח ייתכן שהמטופל לא יזדקק עוד לחלק מהתרופות הללו.

 

פגישות עם הצוות

כיום, נהוג שכל מנותח נפגש עם הצוות הרפואי שילווה אותו בניתוח, כבר כמה ימים לפני כן. כך, הוא יפגוש ברופא המנתח אשר יסביר לו על הפרוצדורה, על הצפוי לו ועל הסיכונים הכרוכים בכך; הוא ייפגש עם האחות הראשית אשר תסביר לו על עניינים סיעודיים ולוגיסטיים; הוא ילמד מהמרדים על תהליך ההרדמה הצפוי לו - ועוד ועוד. לרוב, סדרת פגישות כזו הופכת את הכנה לניתוח לקלה יותר, גם מבחינה פסיכולוגית.

 

תזונה לפני הניתוח

 

אחד הדברים החשובים ביותר לקראת הניתוח, הוא הכנת הגוף מבחינת התזונה. בזמן הניתוח חשוב שהקיבה תהיה מרוקנת ככל האפשר ולא עמוסה במזון. לכן, כבר מספר ימים לפני הניתוח יונחה המנותח שלא לצרוך מזונות עשירים בפחמימות ושומנים, ולהרבות באכילת חלבונים.

משעות הצהרים של היום הקודם לניתוח, יש להפסיק גם עם צריכת החלבונים ולעבור לתזונה נוזלית בלבד, אשר על פי ההמלצות יש לבסס אותה בעיקר על מרקים צלולים. לרוב, יונחה המנותח להיכנס לצום מחצות הלילה שלפני הניתוח.

 

זכאות מטעם קופות החולים

 

ישנם לא מעט בתי חולים - גם פרטיים - אשר מציעים הסדרים ביטוחיים ללקוחות קופות החולים השונות, בהתאם למצבו הבריאותי של המבוטח. מומלץ לברר זאת מראש כדי שנושא התשלום, לפחות, יהיה פשוט יותר להתמודדות.

 

סיכונים

 

כמו כל ניתוח, גם ניתוח בריאטרי טומן בחובו סיכונים שונים. מדובר, כאמור, בניתוח לא פשוט אשר משפיע על מערכת העיכול כולה, ועלול להביא לסיבוכים כמו זיהומים, דליפה מנקודת החיבור החדשה במעיים (בניתוחים המתאימים), סכנה לתת תזונה בחודשים שלאחר הניתוח ועוד.

 

שמירה על כל העקרונות הללו תהפוך את ההכנה לניתוח לפשוטה יותר. חשוב לציין כי הימים הקודמים לניתוח חיוניים מאוד להצלחתו - הן מבחינה פיזית והן מבחינה פסיכולוגית. אם אתם חוששים מתוצאות הניתוח ומרגישים מתח רב, מומלץ שתבקשו פגישה (ואף סדרת פגישות) עם פסיכולוג, שיסייע לכם להתמודד עם הצעד המשמעותי הזה בצורה מיטבית.

 

 

ניתוחים בריאטריים, במקרים רבים, יהיו המוצא האחרון של מטופלים אשר סובלים מהשמנת יתר קיצונית - כזו שמשפיעה באופן מוחלט על חייהם ומסכנת את בריאותם באופן מיידי.