רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

מניעת הריון של חרום- דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
בישראל מדי שנה מדווח על כ 20,000-40,000 הריונות לא רצויים, אשר מסתיימים בהפסקת הריון. מספר דומה הוא ...

 

דיקור לבדיקת מי שפיר- דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
השיפור בשיטות המעקב אחר נשים הרות הביא להקטנה משמעותית בתחלואה ובתמותת עוברים וילודים. הבעיה העיקרי...

 

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם-דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
כ 10% מהנשים המזוהמות בנגיפי HPV יפתחו זיהום מתמיד. נשים עם זיהום מתמיד בנגיפים, בעלי סיכון ממאירות ...

 

הריון לידה והנקה- דר' ליאנה אורין סופר - רפואה כללית
מתחילת ההיריון אישה משתנה מבחינה פיזית ונפשית. מתחילה עלייה במשקל הגורמת לשינוי במרכז הכובד ...

 

 

 

 

תסמונת השחלות הרב-כיסתיות – פוליציסטיות
ד"ר שרגא וקסלר-מומחה ליילוד וגניקולוגיה

 

האם מדובר רק על שחלות הנראות באולטרהסאונד כמכילות ציסטות רבות? או אולי מדובר בנשים הסובלות מאקנה, השמנת יתר, הפרעות בביוץ?האמת היא שהאבחנה מורכבת ביותר ויש לה מספר קריטריונים, עד כדי שנשים הסובלות מתסמונת זאת יכולות להראות שונות מאד אחת מהשנייה ולמרות זאת כולן סובלות מאותה תסמונת.

ההגדרה הרווחת כיום בין העוסקים בתחום נקבעה בשנת 2003 והיא קובעת שנשים הנכללות בתסמונת זאת צריכות לענות על שני מדדים מתוך השלשה כלהלן:

שחלות הנראות באולטרסאונד במראה האופייני של ציסטות רבות
פעילות הורמונאלית מופרעת לכוון יתר הפרשה של הורמונים זכריים או ביטוי קליני של תופעה זאת
הפרעות בביוץ עד כדי אי ביוץ
יש לשים לב שיתכנו נשים שנראות דומות במראה החיצוני לנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות אך עדיין אינן כלולות בתסמונת זאת אלא סובלות ממצבים אחרים כמו תסמונת קושינג.מהם הסימנים לתסמונת זאת ומה שכיחותה?

מדובר על ההפרעה ההורמונלית השכיחה ביותר בנשים בגילאי הפריון – 7-8%.
הסימנים והביטויים של תסמונת זאת עשויים לכלול את הבאים:

הפרעות ביוץ
שכיחות גבוהה של הפלות
שכיחות גבוהה של רעלת הריון
אקנה
עור שומני
שיעור יתר
התקרחות מקומית או כללית
סוכרת
ועוד...

סנדרום השחלות הפוליצסטיות הוא בעצם מצב הנוגע למערכות שונות בגוף האישה ולא רק למערכת הפריון. לסנדרום ישנה השפעה על המערכת המטבולית-חילוף החומרים [משק הסוכר והשומנים], מערכת כלי הדם [יתר לחץ דם ומחלות לב] ונטייה להיווצרות ממאירויות ברירית הרחם.המערכת האנדוקרינית

בסנדרום זה חל היפוך ביחס בין רמות הורמון ה LH לבין הורמון ה FSH. נמצא שרמת ה LH גבוהה יורת מהורמון ה FSH. רמה לא תקינה זו של שני ההורמונים המופרשים מההיפופיזה גורמת לתפקוד לקוי של השחלות ולהפרעות בביוץ. נשים אלו נוטות להיות עם מחזורים של חודשיים ועד ששה חודשים ויותר ועם הפרעות בביוץ עד אי ביוץ. מצב זה של ביוץ כל 2-6 חודשים מפחית את סכויי ההתעברות באופן בולט. בסנדרום זה ניתן לעתים למצוא רמות גבוהות של הורמון הטסטוסטרון והאנדרוסטנדיון. התדירות הנמוכה של הביוצים עד העדרם המוחלט מביאים לרמות נמוכות של פרוגסטרון. רמות נמוכות אלו מביאות בעצמן לתופעות כמו בצקות וצבירת נוזלים ועיבוי של רירית הרחם שעליה נדבר בהמשך.


המערכת המטבולית – חילוף החמרים


אחד הדברים היותר מאפיינים תסמונת זאת הוא התנגודת לאינסולין. נמדדות רמות האינסולין גבוהות הן לאחר בדיקת העמסת סוכר והן במצב הרגיל. יש טוענים שהרמות הגבוהות של האינסולין נמצאות רק אצל נשים בעלות משקל עודף.
תנגודת גבוהה לאינסולין מתבטאת לא רק בסוכרת אלא גם בצבירת משקל, בעיקר בבטן. אצל מחצית מנשים אלו יש משקל עודף. הסיבה לצבירת המשקל בעיקר בבטן היא פגיעה בפרוק השומנים בשל הרמה הגבוהה של ההורמונים הזכריים.
ממצא אופייני נוסף הוא רמה גבוהה של טריגליצרידים ורמה נמוכה של HDL - הכולסטרול הטוב.


מערכת כלי הדם


גם כאן לתנגודת לאינסולין ישנה השפעה: היא והרמה הגבוהה של טריגליצרידים גורמת לפגיעה בצפוי הפנימי של כלי הדם וכתוצאה מזה ליתר לחץ דם. מעניין לדעת שתרופות המשפרות את תגובת הגוף לאינסולין ואגב כך מורידות את רמתו, משפרות את תפקוד דופן כלי הדם בחולות סינדרום זה.
תוצאת הפגיעה בדופן כלי הדם היא שכיחות פי 7 של של אירועי חסימת כלים כליליים בלב ["התקפת לב"] בנשים עם סנדרום זה לעומת נשים שאין להן אותו. ביטוי למחלת כלי הדם מהווה הסמן (CRP) C-reactive protein, שמנבא תחלואה בעתיד של כלי דם. רמה גבוהה שלו, כפי שאכן נמצא בנשים עם סנדרום זה, קשורה למצב דלקתי של כלי הדם.


נטייה לממאירויות


ההשמנה בסנדרום זה בלווי של חוסר ביוץ ולפיכך רמה נמוכה של פרוגסטרון מביאות לכך שרמת האסטרוגן נותרת גבוהה ללא פרוגסטרון שיאזן אותה. רמה גבוהה זו של אסטרוגן מביאה לשגשוג תאים ברירית הרחם עד כדי שכיחות גבוהה יותר של טרום סרטן וסרטן רירית הרחם, שנמצא שכיח פי 3 בנשים עם סנדרום זה לעומת נשים אחרות.


מסקנות


אין לעבור לסדר היום כאשר אישה בגיל הפיריון מתלוננת על העדר וסת או מרווחים גדולים בין וסת למשנהו.
יש לחשוד בתסמונת השחלות הפוליציסטיות ולערוך בהקדם את הברור הנדרש על מנת לא רק לייעץ/לטפל בעניין הלקוי הפריוני אלא גם לייעץ ולטפל על מנת לשמור על הבריאות.
תסמונת השחלות הפוליציסטיות משפיעה על מערכות רבות בגוף האישה: המערכת המטבולית [תנגודת לאינסולין ונטייה לסוכרת, עליה ברמת שומני הדם], מערכת הלב וכלי הדם [עליה באירועי לב כליליים ויתר לחץ דם] ועליה בממאירות ברירית הרחם.

הגישה לנערות ונשים אלו צריכה לכלול הן שנוי בהרגלי חיים כמו אימוץ תזונה נאותה, פעילות גופנית סדירה, שמירה על משקל גוף מתאים, טיפול בתרופות המגבירות את תגובת תאי הגוף לאינסולין כמו METFORMIN. טיפול זה אגב אינו משפיע רק על האינסולין אלא מוריד גם את רמת ההורמונים הזכריים וגם מעלה אגב כך את שיעור ההריונות. הגישה לטיפול בגלולות למניעת הריון אינה חד משמעית כאשר יש הסוברים שנטילת גלולות "רגילות" [המכילות אסטרוגן ופרוגסטגן] מספיקה ונחוצה ואחרים הטוענים שדווקא טיפול בדיאנה [אסטרוגן וציפרוטרון אצטט] מתאים יותר.


כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר מומחה ליילוד וגניקולוגיה ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי, אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://www.genicolog.net
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
סדנאות "העצמת נשים במעגלי החיים" לנשים – קראו באתר
לפרטים ולהרשמה 052.3340877

תגיות רלוונטיות:הריון,גניקולוג,גניקולוגיה,מחלות,שחלות,ציסטות,ביוץ,הורמונים,סוכרת,כלי דם,פיריון,כולסטרול, טריגלצרידים

אתר הרפואה והבריאות INFODOC בעזרתו ניתן לאתר רופאים, פסיכולוגים ומטפלים ברפואה משלימה, לבדוק ערכים תזונתיים במחשבון הקלוריות ומחשבון התזונה המשוכללים ברשת ולקרוא מאות מאמרים בתחום הרפואה והבריאות.

WWW.INFODOC.CO.IL