רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

דיכאון לאחר לידה- דר' אילן טל - פסיכולוג
לידה אמורה להיות אירוע משמח, אירוע בו יש יצירת חיים חדשים, אירוע אופטימי שבו המש...

 

קונדולימה- דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
נגיף הפפילומה גורם למחלת הקונדילומה, שביטויה הנפוץ הוא גידול כרוביתי, אך לרוב ה...

 

הריון לידה והנקה- דר' ליאנה אורין סופר - רפואה כללית
מתחילת ההיריון אישה משתנה מבחינה פיזית ונפשית. מתחילה עלייה במשקל הגורמת ל...

 

תסמונת השחלות הרב כיסתיות-דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
שחלות פוליציסטיותהנן : שחלות הנראות באולטרסאונד במראה האופייני של ציסטות רבות, ...

 

סימני הריון

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

אם ברצונכם לקבל מאמרים בנושאי רפואה ובריאות לתא האישי שלכם

נא שלחו שם וכתובת דואר אלקטרוני וציינו כי ברצונכם לקבל מאמרים

למייל

WOLK@ZAHAV.NET.IL 

 

חשוב להכיר את תסמיני ההריון, וחשוב להבדיל בינם לבין תסמינים דומים היכולים להצביע על מחלות ותסמונות שונות.
סימני ההריון מגוונים, ומשתנים מאישה לאישה. יש נשים שסימני ההריון ניכרים אצלן כמעט מיד לאחר כניסתן להריון, ויש נשים שאין להם כמעט אף אחד מסימני ההריון, שנדון עליהם בהמשך, בכלל. יש סימני הריון נדירים יחסית, יש נפוצים, ויש גם כאלה שנמצאים אצל כל אישה, או כמעט אצל כל אישה.


1. תוצאה חיובית של בדיקת הריון. ברוב המקרים בדיקות אלה אמינות מאד.


2. הפסקת מחזור. זהו התסמין הידוע והמוכר ביותר מבין תסמיני ההריון. ככל שמחזור האישה סדיר יותר, כך סימן זה בטוח יותר. הוא גם סימן טבעי להריון. בהתנהלות נורמאלית של ההריון המחזור נפסק, אף שיש נשים שאצלן הוא ממשיך גם בשליש הראשון של ההריון, מבלי לפגוע בהתפתחות העובר או ההריון כולו. מחזור כזה בדרך כלל חלש מהמחזור שהאישה רגילה אליו.


3. [[דימום]]. 6- 14 יום לאחר ההתעברות, כתוצאה מהשרשת העובר. זה קורה לא אצל כל הנשים. לפעמים דימום כזה מלווה בהתכווצויות. דימום כזה הוא תופעה ידועה ואינו מהווה סכנה להריון או להתפתחות העובר. לפעמים מדובר בדימום קטן ולפעמים בכתמים בלבד.


4. רגישות בשדיים. זו יכולה להיות נפיחות בשדיים, או כאבים או רגישות למגע, לפעמים אף למגע עדין ביותר. תסמין זה מופיע כבר שבוע-שבועיים לאחר ההתעברות.


5. בחילות ו/או הקאות. בחילות הינן דבר נפוץ מאד בהריון, אף שיש נשים, שעוברים את כל ההריון ללא בחילות והקאות כלל. נשים, שפוחדות מהקאות סובלות מתסמין זה בצורה יותר קשה. חלק מהנשים סובלות מהן קשות, חלק לא יודעות על מה מדובר בכלל, אצל חלק מהנשים בחילות מופיעות רק בבוקר, אצל חלק אחר – רק בערב, חלק מהנשים חוות בחילות במשך כל היום. אצל רוב הנשים בחילות חולפות לקראת סוף השליש הראשון של ההריון, אך יש גם כאלה שמתפטרות מהן רק עם הלידה.


6. נטייה להתעייף מהר/עייפות מתמדת/אדישות/חוסר כללי של אנרגיה/איטיות/הפרעות שינה. תסמין זה יכול להקשות מאד על אישה בהריון, במיוחד על נשים אנרגטיות, שלא רגילות לתסמינים כאלה. יש נשים שסובלות מהדבר כבר מהשבוע הראשון של ההריון. זה נכון במיוחד לנשים שלפני ההריון סבלו מלחץ דם גבוה. אצל נשים אלה לחץ הדם ברוב המקרים יורד, לפעמים בצורה מאד דרמטית, והן חשות באפיסת כוחות ממש. רוב הנשים סובלות מהתסמין בעיקר בשליש הראשון ובשליש האחרון של ההריון.


7.כאבים בגב התחתון. עקב שינוי מרכז הכובד בזמן ההריון, האישה יכולה לסבול מכאבי גב, בעיקר בגב התחתון. נשים בודדות אף נוטות ליפול. תופעות אלה לרוב נעלמות לאחר הלידה. כאבים אלה יכולים להיות קבועים או בתקופה מסויימת (למשל, רק בסוף ההריון), או במקרים מסוימים (למשל, רק אם אישה ישבה במשך הרבה זמן). יש נשים, שעוברות את כל ההריון בלי לסבול מתסמין זה כלל. אצל נשים, שסבלו מכאב גב לאורך כל ההריון, כאב זה בדרך כלל יתחזק לקראת סופו. נשים, שסבלו מכאב גב לפני ההריון או בהריון קודם יותר נוטות לפתח כאב גב גם בהריון הנוכחי.


8. כאב ראש. נשים רבות סובלות מכאבי ראש מסוגים שונים בתקופת ההריון. נשים, שלפני ההריון סבלו ממגרנות, בדרך כלל לא מפתחות התקפים או סובלות מהמחלה הרבה פחות עד תום ההריון.


9. השתנה תכופה. התופעה היא טבעית ומוכרת וחולפת מעצמה לאחר הלידה. האישה מתחילה לחוש בתסמין בדרך כלל אחרי שבוע 6- 8 של ההריון, ובדרך כלל בשליש האחרון של ההריון התופעה מתחזקת בהרבה. לפעמים מדובר בריצות לשירותים כל רבע שעה גם ללא שתיה.


10. התכהות של העור סביב הפטמות. זהו סימן נפוץ, אך לא קובע.


11. שינוי בתאבון: איבוד התאבון, תאבון יתר, משיכה למזונות מסוימים. ברוב המקרים נשים נמשכות למזונות מלוחים, כמו מלפפון חמוץ או עגבניה כבושה. אך זה יכול להיות גם כל מזון אחר. יתכן גם שינוי דרמטי בטעם: אוכל, שהאישה לא סבלה קודם פתאום נהייה לאהוב ביותר, ואוכל, שהיא אכלה יום-יום פתאום היא לא רוצה להכניס לפה..


12. רגישות לגירויים שונים: לריחות, מגע וכו'. יש נשים, שלא סובלות לא רק ריחות חזקים או חדשים, אלא אף ריחות מוכרים ואהובים בעבר הלא-רחוק, ריחות שגרתיים, כמו ריח של מזון מתבשל. זהו סימן די נפוץ, אף שיש נשים שרגישותן לגירויים לא משתנה כלל.


13. נפיחות בבטן. למרות שהעובר טרם גדל והרחם טרם שינתה את גודלה, הבטן יכולה לגדול כבר בשבועות הראשונים של ההריון עקב נפיחותה כתוצאה משינויים הורמונאליים שעובר גוף האישה. זהו סימן נפוץ. למידת הגידול של הבטן אין שום קשר לגודל העובר וגיל ההריון.


14. הפרשה רירית מוגברת מה[[נרתיק]]. סימן זה נכון רק בימים הראשונים של ההריון. עם הווצרות הפקק הרירי הפרשות אלו מסתיימות. זוהי תופעה מוכרת ונורמאלית שאינה צריכה לגרום לגירודים, צריבה או דברים בלתי נעימים אחרים.


15. עצירות. זוהי תופעה שכיחה בהריון. חשוב שלא להשתמש בשום פנים ואופן בחומרים משלשלים, כי הנם יכולים לגרום להפלה, ח"ו!


16. חוסר איזון רגשי. נשים רבות בהיותן בהריון סובלות מחוסר איזון רגשי שמקורו בשינויים הורמונאליים שהן עוברות. זוהי סיבה לבכי, חוסר עקביות, עצבנות וסימנים נוספים של חוסר איזון רגשי אצל נשים הרות.


17. בעיות שונות במערכת העיכול: צרבת, גזים וכדו'.


18. [[סחרחרות]] ולפעמים אף התעלפות. לא אצל כל אישה בהריון מצויים תסמינים אלה. לאחר הלידה תסמינים אלה חולפים לחלוטין.


19. צבע השתן נהייה כהה יותר. זוהי תופעה טבעית לחלוטין.


20. נטייה לפטרת נרתיקית. זוהי בעיה נפוצה בהריון, ויש לטפל בה מיד עם הופעת התסמינים. ניתן לטפל בשיטות טבעיות בלבד מבלי לפגוע בעובר או בהמשך ההריון.


21. שינויים בעור ובשיער. שינויים בעור נפוצים מאד בזמן ההריון החל מתחילתו ועד סופו. אחד מהם הוא פיגמנטציה מוגברת, הגורמת היווצרות כתמי הריון על הפנים והצוואר. לרוב, כתמים אלה נעלמים מעצמם אחרי הלידה. דבר נפוץ נוסף – חצ'קונים (אקנה). יש נשים, שהריון גורם להופעת אקנה על פניהן. אצל נשים אחרות, להפך, אקנה, ממנו הן סבלו קודם, נעלם לחלוטין בזמן ההריון. לצידן, יש נשים שלא מכירות בשום שינויים בעורן בזמן ההריון. כך גם נשירת שיער. בזמן ההריון השיער בדרך כלל מתחזק, גם אצל נשים שסבלו קודם מנשירת שיער. יחד עם זה, בדרך כלל, השיער בזמן ההריון נהייה כהה יותר. לא תמיד צבע השיער חוזר לאחר ההריון.


22. שינויים פיזיולוגיים רבים. הנה כמה מהם. גדילת הרחם. זוהי תופעה טבעית. במשך ההריון הרחם גדלת פי 15 מגודלו לפני ההריון, ומשקלו גדל פי 500. כך גם זרימת הדם לרחם גדלה פי 15. נפח הדם גדל גם הוא: בהריון, לאישה יש כ-50% דם יותר ממה שהיה לה קודם. החל מהשבוע ה-5 יש גם עלייה בדופק. החל מהשליש השני של ההריון יש גם עליה של כ-50% בגודל הכליות וקצב הסינון בהן. דוקא שינויים פיזיולוגיים הם המשותפים ביותר בין הנשים השונות.
אל תשכחו, שאין שתי נשים זהות, אין שני הריונות זהים. אפילו אותה אישה עצמה חווה כל הריון בצורה שונה, שלא לדבר על נשים שונות.
לכן, אין לאישה טעם להשוות את עצמה עם נשים אחרות, אין טעם להשוות הריון נוכחי עם הריונות קודמים. וכן גם כל המובא כאן הינו בגדר מידע כללי בלבד.
עם כל סוג של חששות, שאלות ובעיות יש לפנות לרופא נשים ללא דיחוי. לפעמים דיחוי קטן יכול לגרום לצער גדול, ח"ו.


לרפואה המשלימה יש יותר אפשרויות מאשר לרפואה הקונבנציונאלית לעזור לאישה בהריון בטיפול בכל מיני תסמינים, כמו בחילות, כאבי גב, הפרעות במערכת העיכול וכו' וכו'. הרפואה המשלימה יכולה להציע טיפולים שונים, גם יעילים וגם לא מזיקים לאם או לעובר.
אני ממליצה לכל אישה בהריון, הסובלת מתופעות כאלה או אחרות הקשורות להריון או מהחמרה של מחלה כרונית זו או אחרת, לא לסבול לחינם, אלא לפנות לטיפול ברפואה משלימה ולשפר את איכות חייה.


ד"ר יעל טוקצ'ינסקי, אבחון וטיפול בשיטות טבעיות ע"י נטורופתיה, הומאופתיה, דיקור, פרחי באך, צמחי מרפא, צבע, קריסטלים ותמציות קריסטלים, נרות הופי וטיפולים אנרגטיים של מחלות שונות: מצבים דלקתיים, בעיות שינה, הצטברות נוזלים באוזניים, חוסר איזון הורמונלי בכל הגילאים אצל גברים ונשים, בעיות פרוסטטה ועוד.
מסייעת לטיפול בבעיות וסוגיות שונות הקשורות בפיריון (איזון הורמונאלי, סיוע בקליטת הריון, שמירת הריון), הריון ולידה. טיפול טבעי בבעיות ומיחושים שמופיעים בהריון ולאחר הלידה. התאמת תזונה ייחודית ואישית, טיפול למניעת נשירת שיער, בעיות עור ודיכאון הקשורים להריון ולידה.
טל.לתגובות ושאלות ולהזמנת תור בקליניקה: 054-845-01-03
אתר: http://www.yaelclinic.co.il

 

תגיות רלוונטיות :הריון,לידה, רפואה משלימה, שדיים, התעברות, לחץ דם, כאב גב, נרתיק, צרבת.

 

 

אתר הרפואה והבריאות INFODOC בעזרתו ניתן לאתר רופאים, פסיכולוגים ומטפלים ברפואה משלימה, לבדוק ערכים תזונתיים במחשבון הקלוריות ומחשבון התזונה המשוכללים ברשת ולקרוא מאות מאמרים בתחום הרפואה והבריאות.

WWW.INFODOC.CO.IL