צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
טיפול בדמנציה ובאלצהיימר
מהי מחלת אלצהיימר?
דיכאון קליני בגיל השלישי
איך לקבל גמלת סיעוד? - כן, גם אם חברת הביטוח דחתה
מדוע חולי סרטו לא מקבלים טיפול מתאים
בית אבות או דיור מוגן

סודה לשתיה וטיפול בסרטן - ד"ר אריק אבני
סודה לשתיה אינה זרה לאונקולוגים. היא מוכרת בחדרי המיון, לחולי לב. היא מוכרת לחדר...

 

מדוע חולי סרטן לא מקבלים את הטיפול המתאים בסוף הדרך ?
ד"ר איציק לוי

 

 

אם ברצונכם לקבל מאמרים בנושאי רפואה ובריאות לתא האישי שלכם

נא שלחו שם וכתובת דואר אלקטרוני וציינו כי ברצונכם לקבל מאמרים

למייל

WOLK@ZAHAV.NET.IL


על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, היום חיים בישראל כ – 200 אלף חולי סרטן הנמצאים בטיפול או במעקב. נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, מראים כי מדי שנה נוספים בארץ כ-28 אלף חולי סרטן חדשים. בזכות התקדמות המחקרים, שיטות האבחון המתקדמות חל גידול משמעותי במספר האנשים הנרפאים מן המחלה אך למרבה הצער חלקם ימותו עקב מחלתם. עוד לפני מותם הולכת ויורדת איכות החיים בשלבים המתקדמים של המחלה בקרב החולים הסופניים, עקב תסמינים בלתי נשלטים כמו כאב, קוצר נשימה, בלבול וכדומה.

לחולה הסופני, צרכים מיוחדים של כמו איזון תסמינים וטיפול בכאב הניתנים במסגרת של הוספיס המיועד לטיפול בחולים שסובלים מתסמינים הנובעים מסרטן מפושט במטרה לשפר את איכות החיים כאשר טיפול מרפא אינו מהווה כבר אופציה. אולם, על אף הצורך המשמעותי והברור מחקרים רבים הוכיחו כי רוב החולים הסופניים מופנים לטיפול בהוספיס בשלב מאוחר מדי. מחקרים מדעיים שנערכו בנושא קבעו כי ההפניה המאוחרת להוספיס נובעת מליקוי בתקשורת בין הרופא המטפל והחולה. הרופא מהסס פעמים רבות להעלות את אופציית ההוספיס בפני החולה, והחולה או שאינו מודע לאופציה זו או שחושש שהטיפול בהוספיס יקצר את חייו.

מלבד זאת, רופאים רבים חוששים להתייצב ולומר את האמת מבחינת צפי המחלה לחולה. כך למשל ממחקר שנעשה בארצות הברית עולה כי כ- 70% מהרופאים המטפלים בחולי סרטן נתקפים חרדה כאשר הם צריכים לומר לחולה כי הוא סובל ממחלה שעבורה אין בידי הרופא טיפול מרפא. רופאים רבים חוששים, או לפחות מצדיקים את אי אמירת האמת בכך שאמירת האמת, וכל האמת, לחולה תסתום את הגולל על תקוותו של החולה והם חשים כי אין להם זכות לקחת מידי החולה את התקווה. החולים, מצד שני, לא תמיד מעוניינים לשמוע את כל האמת, ופעמים רבות הם מגיבים להצעה לפנות להוספיס בסירוב מוחלט, ואף בתחושת חוסר אונים תוך תהייה למה הרופא שלי מרים ידיים ?

בפועל העובדות הרבה יותר אופטימיות שכן מחקר שנעשה בקרב חולי סרטן סופניים ובני משפחתם קבע כי כאשר החולים כבר מגיעים להוספיס, הם מרגישים כי איכות חייהם השתפרה וכי כל רגע שלהם בטיפול זה תורם רבות הן לתסמינים הגופניים והן לתסמינים הרגשיים, ויחד עם זאת, רוב החולים לא היו מעוניינים להגיע להוספיס מוקדם יותר, אף על פי שבגלל ההגעה המאוחרת נמנע מהם במשך תקופה ארוכה טיפול שעשוי היה לשפר את איכות חייהם.

חלק גדול מהרופאים נמנעים מלדבר על כך ישירות עם החולים ומדברים עימם דרך קרובי משפחה. ואולם, קרובי משפחה אינם מצוידים בדרך כלל בכישורי תקשורת לגבי נושאים הקשורים בסוף החיים, וגם כאשר הם מצוידים בכך, למשל, קרובי משפחה שהם עצמם רופאים או פסיכולוגים לא תמיד הם מסוגלים ליישם כישורים אלו עם קרובי משפחה.

ממחקר אחר עולה כי לרקע התרבותי והסוציאלי של החולה יש השפעה מכריעה על רצונו לדעת את האמת, ולקבל החלטות בעצמו: למשל, ממחקרים שנעשו בארצות הברית עולה כי חלק גדול מהאוכלוסייה הלבנה משכבה סוציו אקונומית גבוהה יש רצון לדעת את כל האמת ולקבל בעצמם כל החלטה טיפולית. לעומת זאת, ממחקרים שנעשו ברוסיה עולה כי חלק גדול מהחולים ילידי רוסיה מעדיפים שלא לדעת את האמת ולהשאיר את ההחלטה הסופית לגבי הטיפול בהם בידי הרופא.

בישראל, שהיא מדינה בעלת אנשים מרקע תרבותי מגוון ביותר, יש להתייחס לכל חולה בצורה ספציפית. שאלות פתוחות מהרופא לחולה עשויות לסייע לרופא לראות מי עומד מולו ובמה הוא באמת מעוניין. הבעיה, שרוב הרופאים כל כך נבוכים ופוחדים מהדיבור בנושאי מות עם החולים שלהם, שמיד לאחר שהם מבשרים לחולה "בשורה מרה" הם מתחילים להרצות ולהציף את החולה בשלל מידע, שאותו כמובן החולה בזמן זה אינו מסוגל לקלוט. מומחים בתקשורת רפואית ממליצים לרופאים לבשר את הבשורה המרה בלא יותר משניים שלושה משפטים, ואז "לשתוק" ולראות אילו שאלות עולות מהחולה. שאלות אלו עשויות לסייע לרופא במתן האינפורמציה אותה באמת מעוניין החולה לשמוע. לחולי הסרטן מומלץ להתייעץ עם האגודה למלחמה בסרטן ועם מחלקות ההוספיס במרכזים הרפואיים כדי לקבל אינפורמציה לגבי הטיפול שאכן עשוי להינתן במחלקות אלו. בישראל שלושה מוסדות הוספיס אשפוזי עיקריים, מידע נוסף על פעילותם ניתן למצוא בפורטל הרפואי אינפומד. מדובר על בית החולים הדסה הר הצופים בירושלים, ההוספיס האישפוזי נוף הדר, בחיפה ויחידת ההוספיס האונקולוגי של המרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שהיא הגדולה והוותיקה בארץ שהוקמה בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן. צוות הוספיס אונקולוגי מורכב מצוות בין תחומי הכולל רופאים מומחים ארציים ברפואה תומכת, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פיזיותרפיסטים ומתנדבים.

החולים המאושפזים ביחידת ההוספיס הנם חולים הסובלים ממחלת סרטן מתקדמת, אשר סיימו לקבל את כל הטיפולים המרפאים וכעת הם זקוקים לטיפול תומך להקלה על הסבל. חולים אלה מתאפיינים במצוקות וסימנים של כאבים, בחילות, הקאות, עקצוצים, שיעול יבש ועוד. חולים אלה זוכים במסגרת ההוספיס לטיפולים המקלים על סבלם הפיסי ותמיכה פסיכו חברתית ורוחנית להם ולבני משפחותיהם. במסגרת השירותים הניתנים בהוספיס נכללים אבחון של סימני המצוקות הנעשים על ידי רופא על יד מיטת החולה, באמצעות פסיכולוג היחידה או על ידי העובדת הסוציאלית. לעתים רחוקות מאוד נעשה שימוש באמצעי הדמיה או בדיקות מתוחכמות אחרות. הטיפולים הניתנים לחולי היחידה הנם טיפולים תרופתיים בעיקר ובהתאם לסימני המצוקות עליהם מתלונן החולה. במקרה הצורך מבוצעים טיפולים מורכבים יותר כגון חסימת עצבים המיועדת להפסיק תחושות של כאב בלתי נסבלות. פרוצדורה זו מבוצעת בשיתוף עם מרפאות בית החולים. טיפולים אחרים כגון טיפולים הדורשים מעורבות של נוירו כירורג, נשקלים עם מומחי בית החולים במקרים הרלוונטיים. לרשות ההוספיס פסיכולוג קליני המאתר מצוקות נפשיות של החולים שלך בני משפחותיהם והנותן טיפול כבר בשלב המשבר מחמת דחיפות העניין. כחלק מהגדרת תפקידו מקנה הפסיכולוג טיפול תומך גם לאנשי הצוות ביחידה, הנאלצים להתמודד עם הקשיים המרובים שמעמידה המחלקה. עובדת סוציאלית העובדת בשירות היחידה, מציגה בפני החולים ובני משפחותיהם את מכלול הזכויות וההטבות הכספיות והאחרות להם הם זכאים, ומדריכה אותם לגבי הדרך עליהם לנהוג על מנת לקבלם. העובדת הסוציאלית מטפלת גם במקרים של מתחים בתוך המשפחות ובבעיות סוציאליות אחרות הנובעות מההתמודדות עם המחלה הסופנית.

בשנים האחרונות התפתח גם שירות ההוספיס בית הוא הניתן באמצעות האגודה למלחמה בסרטן ומאפשר קבלת טיפול תומך בבית החולה. הטיפול כולל מענה סיעודי, רפואי ופסיכו סוציאלי, במטרה להקל באופן מרבי על החולה באמצעות איזון סימפטומים, כגון כאבים, בחילות והקאות, קוצר נשימה, עצירות ועוד. במקביל לטיפול הרפואי, צוות מקצועי עוסק בהענקת תמיכה רגשית לחולה ומשפחתו. מטרת השירות היא לאפשר איכות חיים טובה יותר לחולי סרטן במצב מחלה מתקדם, המעוניינים להישאר בביתם, ומיועד גם עבור חולים המקבלים טיפול אונקולוגי פעיל, הסובלים מתסמינים קשים. השירות מאפשר להתמודד טוב יותר עם התופעות הכרוכות במחלה והטיפול בה, והינו זמין במשך 24 שעות ביממה, בימי חול, בשבתות ובחגים.את השירות מפעיל צוות בינתחומי המיומן בהתמודדות עם בעיות מורכבות הנובעות מהמחלה עצמה ומהטיפולים בה.

הכותב הינו רופא מומחה לרפואה פנימית ולמחלות זיהומיות, נמנה על צוות הנהלת ההוספיס במרכז הרפואי שיבא וראש המערכת הרפואית בפורטל הרפואה הישראלי אינפומד הנמצא בכתובת: www.infomed.co.il