רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

שיקום הפה

לקבוע תור אצל רופא השיניים שלכם, זה לא הדבר הראשון שאתם חושבים עליו כשיש לכם כאב ראש, כאב בפנים או צלצולים באוזניים. אבל, ייתכן שזה בדיוק מה שאתם צריכים לעשות.

זאת משום שחוסר התאמה בין הלסתות או TMD (Temporomandibular joint disorder) – הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה – יכולים לגרום לכל אחת מהבעיות האלה. ואם בנוסף לתסמינים אלה יש לכם גם שיניים שבורות, שחוקות, סדוקות או חסרות, ואם יש לכם חניכיים רגישות – שיקום הפה יכול להיות הפתרון הנדרש לכל אחד מבעיות אלה.

טיפול כולל

אפשר לחשוב על שיקום הפה ממש כמו על שחזור יסודי ושיפוץ של הבית. ההליך של שיקום מלא של הפה עובד על כל בעיה בודדת ומשתמש במוצרים שונים על מנת ליצור פתרון כולל בריא ואסתטי.

ב-TMD אפשר לטפל במגוון אפשרויות החל מטיפול TENS (שבו משתמשים באלקטרודות להקלה על הכאב) לשמירה על הפה, או לתיקון שן או החלפת שיניים חסרות באמצעות שתלים דנטליים כדי לתקן את הלסת שלכם.

חשיבות בריאות החניכיים

אם קיימת מחלת חניכיים בפה, יש צורך בניקוי עמוק ולפעמים גם בניתוח שיחזיר את החניכיים למצב בריאותי תקין כך שיוכלו לתמוך בשיניים וליצור סביבה בריאה בפה. טכנולוגיית השיניים בימינו מספקת מגוון רחב של אפשרויות להחלפה או לתיקון שיניים בעייתיות.

ואכן, הצעד הראשון לשיקום מלא של הפה הוא אבחון של החניכיים. בעיות בנשך או חוסר תיאום בלסת – הן בעיות שיכולות להתגלות במהלך הערכת מצב החניכיים שלכם. מנקודה זו, נבדקת כל שן בפה כדי לוודא שלא קיימים סימני שחיקה לא אחידה או התדרדרות בשיניים, ריקבון ועוד. לאחר הבדיקה מתחילה התוכנית הטיפולית.

החזרת הבריאות והחיוך

עם טיפולי שיניים שלוקחים בחשבון את שיקום הפה כולו (כגון סתימות, כתרים או שתלים דנטליים), גם מטופלים שסובלים משיניים סדוקות, שבורות, או חסרות – יכולים להחזיר לעצמם את החיוך ואת הבריאות.

אם נחוצים גשרים או תותבות חלקיות, היום אפשר לעגן אותם עם שתלים דנטליים שמבטיחים שיניים קבועות שנותנים תחושה ממש כמו השיניים האמיתיות בפה.

לאחר שיקום הפה המטופלים בדרך כלל כבר לא צריכים להתמודד עם כאבי ראש, עם אי נוחות בחניכיים או עם ניסיון נואש להסתיר את השיניים החסרות ולהקפיד לא לחייך בפרהסיה. בקיצור, כשיש פה בריא וחיוך יפה, החיים יותר נעימים ויפים.

משך הטיפול

למרות שטיפול לשם שיקום הפה יכול להיות מורכב יחסית, זה לא חייב להיות תהליך ארוך או מסובך מנקודת המבט של המטופל. כמובן שמשך הטיפול תלוי בתהליך הטיפול הנדרש לפה שלכם. שיקום מלא של הפה יכול להסתיים במספר ביקורים אצל רופא השיניים. עם זאת, במקרים מורכבים יותר, שבהם מעורבות גם בעיות של החניכיים, הטיפול יכול לקחת שנה ואף יותר.

אם כך, באילו מקרים יש צורך בשיקום הפה?

-          שיניים שאבדו עקב ריקבון או טראומה.

-          שיניים שנפגעו בתאונה או נסדקו ונשברו.

-          שיניים שהתבלו באופן רציני ובמשך זמן ארוך כתוצאה מחומצות שנותרו בפה ממזון, משקאות וכן הלאה.

-          תלונות מתמשכות על כאבים בלסת, בשרירי הפנים, וכאבי ראש שמצריכים התאמה של הנשך.

הדפס