רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

השתלת שיניים בלייזר

בניגוד לטיפולים רפואיים רבים שבהם ישנו קונצנזוס סביב תרומת הלייזר להליך, הרי שהשתלת שיניים בלייזר היא קונספט שנוי במחלוקת – ישנם רופאי שיניים הטוענים כי הוא חיוני כשישנו צורך להשלים שיניים במקומות שבהם הן חסרות, ולעומתם יש רופאי שיניים שמשוכנעים כי מדובר באחיזת עיניים וכי בעצם אין דבר כזה, "השתלת שיניים בלייזר", או שיש – אבל אין לו שום יתרון על פני השתלת שיניים "רגילה".

איך תורם הלייזר להשתלת שיניים?

רופאי שיניים שכן מציעים ללקוחותיהם השתלת שיניים בלייזר מתכוונים למעשה לשימוש בלייזר על מנת לפעור חור בחניכיים.

כדי שהשיניים המושתלות ייקלטו היטב בפה יש צורך כמובן באחיזה איתנה בתוך הלסת. המבנה שנמצא בתוך הלסת, כלומר השתל שמוברג אל עצם הלסת, הוא זה שמחזיק את השן החלופית (במקום שורש השן שכבר איננה בפה יותר), ועל מנת למצוא לו מקום יש צורך לבצע חתך בחניכיים ובכך לחשוף את עצם הלסת במקום בו יוחדר אליה השתל.

בהשתלת שיניים בלייזר החיתוך בחניכיים מתבצע באמצעות מכשיר לייזר. בהיעדר לייזר, הדרך הנפוצה לפעור חור בחניכיים היא פשוט כירורגית, כלומר חיתוך בסכין מנתחים. הרופאים המבצעים את השלב הזה בהשתלת שיניים באמצעות לייזר טוענים כי בדרך זו ישנם פחות כאבים, ואפילו באופן משמעותי, כך שכל ההליך מתבצע בקלות יותר, וכן ישנו סיכון נמוך יותר להיווצרות דימומים באזור.

הביקורות על השתלות שיניים בלייזר

מצד שני, ישנם כאמור לא מעט רופאי שיניים הגורסים כי "השתלת שיניים בלייזר" היא פיקציה.

ראשית, הם מדגישים כי גם כשנעשה שימוש בלייזר במסגרת השתלת שיניים, הרי שתפקידו כה מוגבל (כאמור, לביצוע החתך בחניכיים) כך שהוספת המילה "לייזר" ל"השתלת שיניים" היא אחיזת עיניים שנועדה למשוך מטופלים המייחסים ללייזר סגולות מיוחדות.

כמו כן נשמעת טענה כי הלייזר לא באמת מפחית כאבים, או לכל הפחות אין הוכחה לכך, וכי ממילא יש צורך בהרדמה על מנת לבצע השתלת שיניים כך שאין הבדל של ממש בין חיתוך החניכיים באמצעות סכין מנתחים לבין חיתוך החניכיים בלייזר.

הלייזר בטיפולי שיניים אחרים

הליכים רפואיים רבים, כאמור, נעזרים בלייזר ובפרט אמורים הדברים לגבי טיפולים אסתטיים דוגמת הסרת שיער גוף מיותר או ניתוחים לתיקון הראייה ("הסרת משקפיים בלייזר").

בתחום רפואת השיניים, לעמת זאת, הלייזר עדיין לא לגמרי מצא את מקומו. כך, למשל, הלבנת שיניים ניתן לעשות גם עם לייזר אולם רופאים רבים מתנגדים לשיטה זו ומעדיפים, אם כבר, להיעזר במנורת LED על מנת להגביר את יעילות הטיפול ולהחדיר את חומרי ההלבנה באופן אפקטיבי יותר לשיניים.

גם בטיפולים נפוצים אחרים בתחום הדנטלי, טיפולי שורש, תפקידו של הלייזר מסתכם בחיטוי תעלות השורש ולמעשה גם לשם כך ישנן דרכים טובות לא פחות לעשות זאת.

עקירות שיניים מתבצעות אף הן ללא נוכחות מכשיר לייזר, ורק סתימות – במקרים מסוימים – ניתן לבצע באמצעות מכשיר לייזר, אם כי גם עבור טיפול זה יתרונותיו של הלייזר מוגבלים כאמור, וגם לא מאוד משמעותיים.

יחד עם זאת, לאור ההתפתחות המתמדת של תחום רפואת השיניים בכלל והשתלות שיניים בפרט, לא מן הנמנע כי כבר בקרוב תצוץ השתלת שיניים בלייזר שבמהלכה תורמות הקרניים הייחודיות תרומה של ממש להליך.