רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  

קביעת מין הילוד- דר' שרגא וקסלר גניקולוג
כיום קיימות שלש שיטות לבחירת ולקביעת מין הילוד: הגישה הטבעית שיטת אריקסון הפריה חוץ גופית IVF ...

 

מניעת הריון של חרום- דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
בישראל מדי שנה מדווח על כ 20,000-40,000 הריונות לא רצויים, אשר מסתיימים בהפסקת הריון. מספר דומה הוא ...

 

הגלולה והמהפכה- ד"ר רות גייסט
חייה של האישה הפרה-היסטורית אופיינו במרווחים ארוכים בין הוסתות, זאת בשל הריונות תכופים ותקופות [[ה...

 

דלקת מבוא העריה-דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
אחד המצבים היותר מתסכלים נשים, בני זוגם ורופאי נשים הוא דלקת מבוא העריה - וסטיבוליטיס. המאפיינים ל...

 

בריאות הפה וההריון - ד"ר גיא וולפין-רופא שיניים

 

בשעה טובה ! את בהריון !

בהריון קיים חשש לריבוי דלקות החניכיים ובעיות השיניים, מצב שעלול לגרום לזיהום ולפגיעה בעובר. לכן דווקא בהריון יש חשיבות עליונה לשמירה על בריאות הפה.בתקופה רגישה ומיוחדת זו, כל גופך עובר שינויים, בהשפעת ההורמונים המופרשים. בין יתר השינויים שמתרחשים בגופך, גם איזור הפה והשיניים מושפע. מצד אחד, נשים הרות מדווחות על רגישות בחניכיים, ועל תחושה ש"השיניים מתפוררות", אך מצד שני קיים פחד גדול (ולא מוצדק) לגשת אל רופא השיניים לבדיקה וטיפול. כך, בעיות קטנות שהיו יכולות להפתר בהקדם, נגררות ונמשכות, והופכות ליותר ויותר חמורות.

נשים רבות בהריון סובלות מחניכיים רגישות, נפוחות ולעיתים אף מדממות. החשש העיקרי הוא שחיידקים ומזהמים אחרים יחדרו דרך החניכיים הפגועות, ומשם אל זרם הדם. גורמי זיהום אלו עלולים לפגוע בעובר, ואף לגרום ללידות מוקדמות!

דוגמא אחרת היא בחילות והקאות, אשר יוצרים סביבה חומצית בפה. החומצה תפורר את השיניים (אל תאשימו את העובר – הוא חף מפשע...). גורם נוסף לעליית החומציות בפה ולבעיות שיניים הוא החשק המוגבר לזלילות בלתי מבוקרות, ביום ובלילה, ללא ציחצוח שיניים אחרי. הבעייה מחמירה במיוחד בקרב נשים אשר סובלות ממצבי-רוח משתנים ולעיתים מדיכאונות, ומזניחות את בריאותן באופן כללי, ובפרט את בריאות השיניים.

כאבי שיניים ממושכים יגרמו לשיחרור הורמונים מהמוח, שעלולים לגרום לתחילת צירים ולידה מוקדמת!

אם כן, בהריון השיניים והחניכיים נמצאות בסיכון גבוה מהרגיל, והחשש הגדול הוא מזיהומים שעלולים לפגוע בהריון עצמו. לכן דווקא בהריון יש חשיבות עליונה לשמירה על בריאות הפה והחניכיים, למענך ולמען העובר שלך.2 הטעויות הנפוצות בקרב נשים הרות הן:

טעות א': ההריון מקלקל את השיניים, כי הסידן "נלקח" לבניית עצמות העובר: לא נכון !!!

העובר אינו אשם... לפחות לא באופן ישיר. באופן חד משמעי הוכח כי הסידן שדרוש לבניית עצמות העובר אינו נלקח משיני האם, אלא מהעצמות שלה. אבל אם את מקיאה הרבה, ו/או אוכלת יותר מהרגיל, החומציות בפה כן מזיקה לשיניים – אך אל תצחצחי שיניים אחרי כל הקאה, כיוון שלמעשה תחדירי את החומצה עמוק יותר אל השן, ותגרמי להתפוררותה, כמו גם לשפשוף יתר ושחיקה מיותרת של השיניים. מומלץ לאחר כל הקאה להשתמש בשטיפות פה המכילות פלואוריד. הפלואוריד ינטרל את החומציות ואת החיידקים, יחזק את השיניים וירענן את הפה. מומלץ גם להשתמש בחוט דנטלי, ולעבור למברשת קטנה ועדינה. אפשר גם ללעוס מסטיק ללא סוכר למשך מספר דקות. כמו כן זלילות מרובות ונטייה למאכלים ומשקאות חומציים ו/או מתוקים מגבירה את החומציות בפה ואת התפוררות השיניים. אם הינך סובלת גם מדלקת חניכיים, ולא מצחצחת טוב, הדבר עלול להביא לחורים (עששת) מרובים, וחבל.


טעות ב': אסור לעבור טיפולי שיניים וצילומים בהריון: לא נכון !!!

חובה להבדק תוך כדי ההריון, לבצע הסרת אבנית ולטפל בכאבים ע"י סתימות / טיפולי שורש וכו'.

חשוב מאוד לבצע הסרת אבנית בתדירות גבוהה מהרגיל - הסרת האבנית אינה מזיקה כלל לשן או לחניכים, גם אם מבצעים אותה בתדירות גבוהה, ולכן למטופלות שלי אני ממליץ להסיר אבנית בכל טרימסטר, דהיינו כל 2-3 חודשים. זאת כיוון שבדומה לכל הגוף, גם החניכיים עוברות שינויים הורמונליים בהריון, ולעיתים נהיות נפוחות יותר, רגישות יותר ומדממות יותר. במצב כזה קשה לצחצח נכון, ותתכן עששת (חורים) יותר מהרגיל, וריח רע מהפה. קיים גם קשר בין דלקות חניכיים ללידות מוקדמות ולפגים (פי 7-10 מהרגיל!), וכן לתוחלת חיים קצרה בכ-4 שנים.

חורים בשיניים וכאבים: כאמור, שיניים עלולות להיפגע בהריון בגלל חוסר מודעות וחומציות בפה. טעות היא לחכות לסיום ההריון, כיוון שחור בשן יתפתח במהירות גדולה הרבה יותר בהריון בגלל החומציות הגדולה בפה – הנזק גדול ומיותר. כאשר יתחילו כאבים מהשן שנרקבת, משתחררים הורמונים מהמוח (פרוסטה-גלנדינים) שבין היתר גם גורמים לכיווצי הרחם ולעיתים לתחילת לידה! כמו כן בכל שן שנרקבת יש סכנת זיהום ואבצס שעלול להזדהם. רופא שיניים מיומן יוכל להתאים לך כדורים נגד כאבים ובמקרה הצורך אף סוגים שונים של אנטיביוטיקות שאינן פוגעות בעובר.

טיפולים מומלצים: אין כל בעיה לעבור הסרת אבנית, סתימות, טיפולי שורש ואפילו עקירות בזמן הריון. המגבלה היחידה היא התנוחה שבה תוכלי לשכב על הכיסא מבלי שיכאב לך הגב... אך אם את מנסה להכנס להריון, עדיף להגיע לביקורת מקיפה אצל רופא השיניים לפני תחילת ההריון, ולסיים את כל הטיפולים בהקדם. בכל מקרה, מומלץ לא להתחיל טיפולי שיניים גדולים בהריון, ומומלץ לא לבצע שתלים, כתרים או גשרים (אם אין ברירה - זמניים בלבד). במקרה הצורך, גם עקירות רגילות אפילו עקירות כירורגיות אינן מהוות בעייה מיוחדת.

לגבי הזריקה : נשים רבות חוששות שהזריקה תזיק לעובר, אך למעשה אין בעיה כלל להשתמש בזריקות – האפקט הוא מקומי בלבד. לגבי אדרנלין - דווקא הזריקות שמכילות אדרנלין הן בטוחות יותר לאשה בהריון.

אין סכנה לעובר בצילום שיניים אבחנתי (נשך ו/או פרי-אפיקלי בדר"כ) - כמובן בתנאי שהאם מכוסה סינר עופרת. הקרינה מאוד ממוקדת ורק שטח קטן מאוד באיזור הפה עובר צילום. לעומת זאת, חוסר טיפול עלול לסכן את בריאות האם ואת בריאות העובר, מעבר להתדרדרות במצב השן.לאחר ההריון בדר"כ המצב נרגע, והחניכיים בדר"כ חוזרות למצבן הטבעי, אלא אם כן הן ניזוקו בהריון מדלקות חמורות. השיניים לעולם לא צומחות מחדש, ולכן המתנה של 9 חודשי ההריון + 2-3 חודשים להתאוששות אחרי הלידה, מהווים שנה שלמה שלמעשה מבחינת בריאות השיניים היא "חור שחור", תרתי משמע...

חשוב לזכור, שאם לדוגמא קיים חור קטן, שכרגע אינו כואב ולא מגלים אותו, או שלא מגיעים לטיפול בהקדם, במשך הזמן החור יגדל, יעמיק ויכאיב, עד שיתעורר צורך בטיפול שורש, ואולי מבנה וכתר. לפעמים ההרס הוא כ"כ גדול, עד אשר יש צורך לעקור את השן! כך, במקום טיפול קליל ומהיר (וזול), עלולים להגיע לטיפול ממושך ומכאיב (גם בפה וגם בכיס...). ההרס מהיר יותר כאשר החומציות בפה גדולה, למשל בהריון.לסיכום - כיצד תגני על שינייך בהריון

נגד בחילות והקאות

· להרבות בשתיית חלב ואכילת מוצרי חלב – הסידן חשוב כדי לנטרל את החומציות בפה, וכדי להעניק סידן לעובר המתפתח.

· להרבות באכילת פלפלים אדומים, גזר, מלפפונים, מנגו, אננס טרי, אבטיח, מלון וכו'. לא להרבות באכילת פירות הדר או מציצתם, בגלל חומציותם. באופן כללי : להפחית במאכלים חריפים או חמוצים.

· להפחית במשקאות חומציים ו/או ממותקים. אם שותים מיץ או קולה וכו', כדאי לשתות עם קש, למנוע את מגע החומצה בשיניים.

· לאכול שורש ג'ינג'ר (זנגביל). אפשר גם לקנות כדורי ג'ינג'ר במחלקות הטבע בבתי המרקחת.

· תה מומלץ: קינמון, ג'ינג'ר, לימון, קמומיל, חבושים ותה מעלי זעתר עם דבש.

· להרבות בשתיית מים קרים, וללעוס קוביות קרח (* לא יותר מ-5 פעמים ביום, מחשש לפגיעה במערכת הלעיסה)

נגד דלקות ודימומים מהחניכיים

· מספר פעמים ביום אפשר להמיס כפית מלח בכוס מים חמים (לא רותחים!), לגרגר במשך דקה – ואז לירוק.

· למרוח על האצבע או על מברשת שיניים רכה מעט שמן זית, ולעסות בעדינות את החניכיים.

· לעסות בעדינות את המפגש בין החניכיים והשיניים עם מטלית רכה או חיתול בד רך של תינוקות.

· להרבות בשתיית תה העשוי מבבונג, קמומיל או ג'ינגר, אפשר עם כפית דבש ו/או לימון.

תזונה וצחצוח

· אכילה: להפחית כמות האכילות במשך היום, לאכול יותר מוצרי חלב וירקות ופחות פירות הדר, ופחות מאכלים חומציים / מתוקים

· שתייה: להרבות בשתיית חלב ו/או מים קרים, להפחית משקאות תוססים ו/או ממותקים ו/או מפירות הדר

· בחילות והקאות: לא לצחצח שיניים לאחר הקאות אלא להשתמש בשטיפת פה המכילה פלואוריד ו/או מסטיק ללא סוכר, להוסיף ג'ינג'ר לתפריט, להריח לימונים, להרבות בשתיית מים קרים וחלב.

· צחצוח: עם מברשת רכה וקטנה, 2-3 פעמים ביום, ולהעניק עיסוי עדין לחניכיים (אפשר גם עם חיתול בד ו/או עם שמן זית). כדאי להשתמש גם בחוט דנטלי.טיפולי שיניים מומלצים בהריון: למניעת נזק לשיניים ולמניעת דלקות חניכיים, ולמניעת לידות מוקדמות חו"ח

מעקב דנטלי כל 2-3 חודשים הכולל:

· הסרת אבנית טיפולי חניכיים והדרכה יסודית בציחצוח נכון- למניעת דלקות חניכיים

· ציפוי פלואוריד לשיניים - לניטרול החומציות והחיידקים, לחיזוק השיניים ולעצירת עששת מתפתחת

· שיחזורים (סתימות) - למניעת הרס השיניים תחת מתקפת החומציות

· איטומי חריצים - לחריצים עמוקים שמתחילים לפתח עששת

· עקירת שיניים רקובות אבודות - מומלץ בטרימסטר II.

· והעיקר - לא לחשוש, ולהגיע עם כל שאלה או כאב לרופא שיניים המטפל בנשים הרות!

מאמרים נוספים באתר הרפואה אינפודוק

WWW.INFODOC.CO.IL