רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
נקיעה מלידה של מפרקי הירכיים- פרופ' דוד מנדס
שחיקת הסחוס במפרקים (ארתריטיס וראומטיזם)
תסמונת קרע "שרוול הגידים" של הכתף
תרגילים לחיזוק שרירי הגפה התחתונה
לגוף יש חלקי חילוף -מפרק הירך
השתלות מיפרקים
שבר של האמה
שימוש בקרני אור לטפול אורתופדי
כיצד לשמור על גו זקוף בגיל העמידה
כאב זו בהחלט מחלה
התסמונות של כאבי גב תחתון (חלק שני)
התסמונות של כאבי גב תחתון
כאבי כתפיים בצעירים ומבוגרים
תרגילי תפילה
תסמונת לג-פרטס- מאת פרופסור דוד מנדס
נמק של ראש הירך
אוסטיאופורוזיס
לגוף חלקי חילוף -מפרק הברך
הגורם העיקרי לבעיות הגב
אבחנה ביילוד בין זיהום בעצם לבין זיהום ראשוני במפר
מחלת קינבוק של עצם הלונט בשורש כף היד
גיד אכילס
שברי מאמץ
פריצת דיסק- ניתוחי גב, וכירופרקטיקה לריפוי טבעי
עצם הזנב- קטנה ופגיעה
זיהום של ניתוח משתל ברך מלאכותי
יש לגוף חלקי חילוף
שברים וסוכרת
רופאים מומחים - ניתוח ארתרוסקופי של מפרק הירך
כירורגיה אורתופדית- שחזור כירורגי של עצב פריפרי ש
כירורגיה אורתופדית- קרע במיניסקוס
מדרסים אורטופדיים לריצה
טיפול בכאבים בכתף במרפאת כאב
דלקת מפרקים- טיפול באמצעות צמח המורינגה

זיהום של ניתוח משתל ברך מלאכותי - פרופ' דוד מנדס
כאשר מזדהם ניתוח של משתל ברך מבחינים בין זיהום שטחי וזיהום עמוק. זיהום שטחי איננו נדיר וניכר תוך שבו...

 

איך לקבל גמלת סיעוד? - כן, גם אם חברת הביטוח דחתה אותך! ד"ר אודי פרישמן
כולנו משלמים הרבה כסף על ביטוח סיעודי, אם זה לחברת הביטוח או לקופת החולים שלנו. אנו משלמים הכסף בשב...

 

שימוש בקרני אור לטיפול אורטופדי- פרופ' דוד מנדס - אורטופד
הסבר לאפקט הטיפולי של קרן אור כמו בשאר הטפולים החיצוניים מבוססי אלמנט אנרגטי (כמו אלקטרומגנט, אולטרא...

 

תרגילים לחיזוק שרירי הגפה התחתונה-פרופ' דוד מנדס - אורטופד
השג 10 ק''ג משקולות במידות שונות של משקל החל בחצי ק''ג. את המשקולות יש להרכיב או לתלות בעזרת רצועה ב...

 

שחיקת הסחוס במפרקים (ארתריטיס וראומטיזם)

 פרופ' דוד מנדס - אורטופד

 

לגוף יש חלקי חילוף


(סדרת כתבות)

שחיקת הסחוס במפרקים (ארתריטיס וראומטיזם)

מהו מפרק ?

המפרקים מאפשרים תנועה של אברי הגוף בכל מקום שבו מתחברות שתיים או יותר מעצמות הגפיים. ישנם מפרקים נושאי משקל שמשמשים להליכה כמו מפרקי הירכיים ,הברכיים והקרסוליים, ומפרקים שאינם נושאי משקל, אלא בפעילות של נשיאה או סחיבה כמו כתפיים, מרפקים ואצבעות.

מהו סחוס ?

כל מפרק מצופה בחלקו הפנימי בסחוס שתכונותיו מיוחדות לתפקידיו ונקרא סחוס היאליני. הוא מפריד בין העצמות שיוצרות את המפרק, סופג את הזעזועים בעת התפקוד ומאפשר תנועה חלקה ומושלמת של המפרק. הסחוס הוא רקמה לבנבנה, חלקה, וגמישה עם מקדם חיכוך נמוך (כמו קרח) הודות ללחות של נוזל המפרק (סינוביאלי) שמופרש בתמידות.

מהי שחיקת הסחוס?

שחיקת הסחוס נקראת ארתריטיס (או ראומטיזם) ומוכרת כתופעה ראשונית או משנית.
כשהשחיקה ראשונית זו מחלה ניוונית מתקדמת שסיבתה איננה ידועה. זו היא מחלה עם נטייה משפחתית דהיינו על רקע תורשתי ואיננה קשורה לתזונה או לסביבה גיאוגרפית.

לשחיקה משנית של הסחוס סבות רבות ומגוונות. כחלק מהסבות הללו נמנה התפתחות לקויה של המפרק, נזק במפרק כתוצאה מחבלה, שבר בעצמות הסמוכות למפרק, נמק מהעדר אספקת דם, גידולים ומחלות מטבוליות.

כאשר הסחוס נשחק ומכיוון שאיננו מסוגל להתרפא, נוצר חסר במבנה המושלם של המפרק, וחלקיו שנעו בצורה אידיאלית, אינם תואמים יותר זה לזה והשחיקה הולכת וגוברת עד שמתגלה העצם שמתחת לסחוס. העצם, שבדרך כלל מסוגלת לחדש את עצמה (כמו במקרה של שבר) מגיבה במחלה זו בתגובה חולנית (פאתולוגית) וגורמת להגברת הנזק על ידי עיבוי של קליפתה שמתחת לסחוס, יצירת חסרים בתוכה (ציסטות), ויצירת בליטות גרמיות (אוסטיופיטים). כך נוצרת התמונה הקלאסית של דלקת מפרקים ניוונית (אוסטיו-ארתריטיס).

האם ניתן לרפא שחיקת סחוס?

לרקמת הסחוס שלושה מרכיבים: תאי סחוס, סיבי קולגן (חלבון מיוחד) וחומר רך חלבוני-סוכרי (פרוטאוגליקן) שמחבר בין כל המרכיבים. סחוס היאליני היא רקמה איתנה ועמידה שנועדה לשרת את המפרק למשך כל החיים. אבל חסרונה הוא שאין לה יכולת להתחדש. זו היא אחת הרקמות הבודדות בגוף האדם שחסרת יכולת להגליד וליצור צלקת. לתאים יוצרי רקמת הסחוס (הכונדרו-בלאסטים) אין יכולת ליצור סחוס היאליני במבוגר, בתום גיל הגדילה.

כשנגרם נזק כל שהוא לסחוס היאליני, הניסיונות לריפוי עצמוני או בעזרת תכשירים ותרופות ותרכבות ביו-כימיות (אבני בנין) למיניהן, מסתכם ביצירה של סחוס סיבי (פיברוטי) באיכות לקויה, שאיננו מסוגל להוות תחליף ראוי לסחוס המפרקי. במצבים אלו כדאי לשקול להתייעץ עם ראומטולוג מומחה לבעיות פרקים או אורטופד מומחה בתחום.

אם ניתן למנוע שחיקת סחוס?

תהליך השחיקה של הסחוס מוגדר כתהליך ניווני (דגנרטיבי) מכיוון שלא ניתן לעצרו ולא ניתן לרפא אותו. זהו תהליך שמיום שהתחיל הוא מתקדם בקצב אינדיבידואלי ובהתאם לחומרת הסבה שגרמה לתחילת השחיקה.

הנוזל הסינוביאלי אחראי על תזונת תאי הסחוס ועל הגנת מרכיביו האחרים וסילוק הפסולת (כמו בכל רקמה חיה ). על מנת לאפשר סיכה (לובריקציה) של כל היקפו של סחוס המפרק עם הנוזל הסינוביאלי, אנו מבצעים במשך שנים תרגילי התעמלות מיוחדים לחולים עם שחיקה של מפרקי הירכיים. תפקיד התרגילים הוא לשפר את טווח התנועה של המפרק החולה מבלי לגרום לכאב, וכך לסוך את סחוס המפרק עם הנוזל שחודר גם אל תוך רקמת הסחוס עצמה דרך הפתחים המיקרוסקופים (פורות) של פני הסחוס. תרגילי התעמלות אלו נקראים "תרגילי תפילה" והניסוי הקליני שלנו כוון אל עצירה או האטה של התהליך הארתריטי של שחיקת הסחוס. עדיין לא ניתן להסיק אם התרגילים אכן מונעים את התקדמות המחלה.

מהי התמונה הקלינית של שחיקת סחוס?

התמונה הקלינית של שחיקת הסחוס היא תמונה מחזורית שמופיעה בהתקפים של מספר שבועות או חודשים וחולפת על מנת לחזור כעבור תקופה. ההתקפים, שתחילה מתבטאים בכאבי מפרקים (ראומטיזם) מטרידים ומציקים, מחריפים עם השנים. מכיוון ששחיקת הסחוס היא תהליך ניווני (דגנרטיבי) השחיקה מתקדמת, בתנועת המפרק ובתפקודו חלה הידרדרות, הכאב מחריף ומתפתחת צליעה והגבלה בהליכה במדרגות ובחיי יום- יום. בשלב מתקדם של המחלה מופיעים כאבים גם במנוחה ובישיבה וכאבי לילה.

מהן תרופות נוגדות דלקת?

תרופות נוגדות דלקת ניתנות במחלות של שחיקת הסחוס כי אלו מלווות בתגובה דלקתית (לא זיהומית) מכאיבה. התרופות משככות את התהליך הדלקתי וכך גם משככות את הכאב שמלווה אותן. התרופות הללו נחלקות לשתי קבוצות עיקריות: סטרואידים ושאינן סטרואידים.

התרופות שאינן סטרואידים נחלקות ל"משפחות" רבות. הן מאד פופולאריות ויעילות. השפעתן אינדיבידואלית ושונה מחולה לחולה וניתן ליטול אותן לתקופות ממושכות. אבל, ישנה שכיחות מסוימת של תופעות לוואי. לכן יש לבצע במשך הטפול מספר בדיקות בסיסיות תקופתיות כמו ספירת דם (לשלילת השפעה על מוח העצם) ותפקודי כבד,ויש לשים לב לתופעות כמו שינויים בלחץ הדם(סחרחרות), או צרבת (על רקע של כיב בתריסריון) או דמום במערכת העיכול (צואה שחורה).

מהם סטרואידים?

סטרואידים (קורטיזון לסוגיו השונים) הם הורמונים שמופרשים בגוף על ידי יתרת הכליה ומיוצרים בתעשייה הפרמקולוגית באופן סינתטי. אלו הן תרופות בעלות עוצמה שמשמשות בין היתר לטפול בתגובות דלקתיות (שאינן זיהומיות), בתגובות אלרגיות ובמחלות אוטו-אימוניות. תופעות לוואי לטפול בסטרואידים קורות בעיקר במתן סיסטמי ממושך. הטפול במשך ימים ספורים או בזריקות ספורות בדרך כלל איננו גורם כל נזק ויעילותו גבוהה מאד, אבל דורש השגחה רפואית.

מה הטפול במפרק שנשחק?

המפרקים שנפגעים בשכיחות הרבה ביותר הם שורש האגודל בכף היד, הברכיים ומפרקי הירכיים. כאשר הכאב והפגיעה בתפקוד המפרק שנשחק אינם מאפשרים לחולה לתפקד כראוי ולחיות חיים איכותיים וכאשר הטפול התרופתי איננו עוזר דיו, קימת אינדיקציה לטפול כירורגי דהיינו לניתוח.

גיל החולה בין אם הוא צעיר או זקן, איננו מהווה שיקול נגד בהחלטה על ניתוח אלא מצב בריאותו הכללי.

בניתוחים הללו מחליפים את חלקי המפרקים שנשחקו במישתלי מפרקים מלאכותיים. אלו הם חלקי החילוף של הגוף. עליהם נכתוב בכתבה הבאה.

פרופסור דוד מנדס - ה'פורום' למצוינות בכירורגיה אורתופדית

טל: 8258041- 04

www.mendes-forum.co.il


HTTP://WWW.INFODOC.CO.IL לרשימת מאמרים מלאה הכנס/סי לאתר הרפואה לאיתור רופאים,פסיכולוגים ומטפלים ברפואה משלימה

WWW.INFODOC.CO.IL

תגיות רלוונטיות: אורטופדיה,אורטופד,שחיקת סחוס,מחלות,רופאים,תזונה

אתר הרפואה והבריאות INFODOC בעזרתו ניתן לאתר רופאים, פסיכולוגים ומטפלים ברפואה משלימה, לבדוק ערכים תזונתיים במחשבון קלוריות ומחשבון התזונה המשוכללים ברשת ולקרוא מאות מאמרים בתחום הרפואה והבריאות.

WWW.INFODOC.CO.IL