רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
נקיעה מלידה של מפרקי הירכיים- פרופ' דוד מנדס
שחיקת הסחוס במפרקים (ארתריטיס וראומטיזם)
תסמונת קרע "שרוול הגידים" של הכתף
תרגילים לחיזוק שרירי הגפה התחתונה
לגוף יש חלקי חילוף -מפרק הירך
השתלות מיפרקים
שבר של האמה
שימוש בקרני אור לטפול אורתופדי
כיצד לשמור על גו זקוף בגיל העמידה
כאב זו בהחלט מחלה
התסמונות של כאבי גב תחתון (חלק שני)
התסמונות של כאבי גב תחתון
כאבי כתפיים בצעירים ומבוגרים
תרגילי תפילה
תסמונת לג-פרטס- מאת פרופסור דוד מנדס
נמק של ראש הירך
אוסטיאופורוזיס
לגוף חלקי חילוף -מפרק הברך
הגורם העיקרי לבעיות הגב
אבחנה ביילוד בין זיהום בעצם לבין זיהום ראשוני במפר
מחלת קינבוק של עצם הלונט בשורש כף היד
גיד אכילס
שברי מאמץ
פריצת דיסק- ניתוחי גב, וכירופרקטיקה לריפוי טבעי
עצם הזנב- קטנה ופגיעה
זיהום של ניתוח משתל ברך מלאכותי
יש לגוף חלקי חילוף
שברים וסוכרת
רופאים מומחים - ניתוח ארתרוסקופי של מפרק הירך
כירורגיה אורתופדית- שחזור כירורגי של עצב פריפרי ש
כירורגיה אורתופדית- קרע במיניסקוס
מדרסים אורטופדיים לריצה
טיפול בכאבים בכתף במרפאת כאב
דלקת מפרקים- טיפול באמצעות צמח המורינגה

לגוף חלקי חילוף-פרופ' דוד מנדס - אורטופד

 

אוסטיאופורוזיס- דר' שרגא וקסלר - גניקולוג
אוסטיאופורוזיס למעשה היא מחלה של התפוררות העצם אך בטעות קרויה ''מחלת בריחת הסידן...

 

עצם הזנב- קטנה ופגיעה- ד"ר דיקלה אורן כירופקטיקה עדינה
פגיעה בעצם הזנב גורמת לכאבים ואי נוחות רבים. קיימים שלושה סוגי פגיעה אפשריים במק...

 

שימוש בקרני אור לטיפול אורטופדי- פרופ' דוד מנדס - אורטופד
הסבר לאפקט הטיפולי של קרן אור כמו בשאר הטפולים החיצוניים מבוססי אלמנט אנרגטי (כמ...

 


על עובדות ביוניות ושווק אגרסיבי

פרופסור דוד מנדס

 


אחד הזמרירים (ג'ינגלים) שמתרוננים ברדיו כבר מספר שנים, ומכוון אל מאזינים המיוסרים במחלות ארתריטיות של שחיקת סחוס הוא 'כי לגוף אין חלקי חילוף'. לאמיתו של דבר 'יש לגוף חלקי חילוף' ואילו לא כן, אותם כירורגים- אורתופדים שעיקר מלאכתם בשתילת מפרקים, היו מחוסרי עבודה.

כיום, כאשר גם רובוטים שותלים חלקי חילוף לגוף ומותירים למנתח רק פיקוח והכוונה, פתטית היא העובדה שמחברי הלחן הולעטו בתמליל, שחובר ככל הנראה במנטליות של המאה התשע עשרה כשבודדים בין מדעני הרפואה עסקו בתחילתם של נסיונות הירואים, והשתמשו ברקמות של חיות כתחליף לסחוס פגוע במפרקים.

באשר ליומרתם של מחברי התמליל כאילו ניתן לחדש את הסחוס המפרקי כמו בשיפוץ קוסמטי, אציין שלמרות מחקרים מרובים שהם מימנו ושהסתיימו במאמרי סכום דו משמעותיים, אין דווח חד משמעי ואין עדות חד משמעית שלאחר גיל הגדילה ניתן לרפא או לחדש את הסחוס המפרקי ההיאליני. יתרה מזאת, לפני שנים בהרצאה שנשא בפני האקדמיה האורתופדית האמריקאית ולאחר מכן גם בפני האיגוד האורתופדי הישראלי, תאר הנרי מנקין מבוסטון מהמובילים במחקר אורתופדי, את התאים 'העצלים' יוצרי הסחוס - הכונדרובלאסטים, שגם אם תלעיט אותם בחומרי הבנין של הסחוס כמו גלוקוזאמין וכונדרואיטין, אינם מסוגלים להשתמש בהם. הם שונים מרקמות אחרות בגוף כמו הכבד או השריר או העצם שיודעים ומסוגלים להתחדש.

כבר בשנות העשרים של המאה העשרים הוחלף תפקוד הסחוס של מפרק הירך 'בחלק חילוף מלאכותי', כשהחדיר לראשונה סמית-פטרסון בבוסטון חומר סינטתי בצורת כפה כמחיצה בין שני חלקי המפרק הפגום והכואב. תחילה השתמש בזכוכית עבה ובבקליט ומאוחר יותר כדי להתגבר על שבירות וחריקות בתנועה, החליפם בהצלחה חלקית במתכת (סגסוגת של קובלט- כרום). בתחילת שנות החמישים הייתה הצלחתם של האחים ז'ודה בפריז אירוע בין לאומי כאשר החליפו את כל ראש הירך בפלסטיק אקרילי, אבל תוך כשנתיים הפכה ההצלחה לכשלון. אלו היו החלוצים של שימוש בחומרים סינתטים 'לחלקי חילוף של השלד'.

בסוף שנות החמישים בוצעה באנגליה לראשונה 'החלפה שלמה' של מפרק הירך על מרכיביו משני צידי המפרק. בו זמנית השתמשו מקי ופראר בנורביטש בסגסוגת המתכתית של סמית פטרסון וג'והן צ'רנלי בריטינגטון בחר בחומרים שונים לשני המרכיבים של המפרק, פוליאתילן דחוס לכפה ופלדת אל-חלד לראש ולגזע. מישתלים אלו פתחו תקופה חדשה של ניתוחים רדיקלים בהם הוחלף כל מפרק הירך והשטה חדרה במהרה למפרק הברך ולניתוחים אונקולוגים שבהם הוחלף כל האבר הפגוע בחלקי חילוף מתכתיים ופלסטים.

במקביל במטרה להעדיף רקמה ביולוגית על חלקים סינטתים להחלפה של מפרקים ואברים פגומים, פותחו גם שיטות לשמירת חיוניות של עצם וסחוס על ידי הקפאה ושימוש במרכיבים כימים. אלו היו 'חלקי חילוף' ביולוגים שניתן היה להשתמש בהם מבלי 'שתתעורר' מערכת החיסון של הגוף כי לא הכירה בזרותם ולא היה צורך בשימוש בתרופות שתדכאנה תגובה של דחיה. הפיתוח והשימור והשיווק של תחליפים ביולוגים נעשית על ידי בנקים של רקמות שכללו בין היתר עצמות ורצועות. השימוש ברצועות מפרקים סינטתיות כמו סיבי פחם ופוליאתילן שהצלחתן הייתה זמנית, הוחלף לרצועות וגידים ביולוגים מוקפאים ולאחר מכן לגידים שנלקחו מהמנותח עצמו, ושהוכיחו עמידות לזמן ממושך יותר.

אבל, בשימוש 'בחלקי חילוף ביולוגים' מתעוררות שלוש בעיות עיקריות. האחת היא של העברת מחלות מהתורם למקבל. השניה של זמינות והשלישית של הצלחה חלקית. אלו המעיטו לאורך זמן את השימוש בהם ולמרות שנותר שימוש בעצמות אדם כחלק משגרה אורתופדית מתרבה גם השימוש 'בתחליפי עצם סינתטים'.

לעומת זאת 'לחלקי חילוף סינתטים' ישנה עדנה מתמשכת. פולימר קו-אצטל עם תכונות דומות לשל עצם פותח כבר לפני שנים רבות על ידי מאתיס בבטלאך בשוויץ, סגסגות המתכות נעשו מתוחכמות יותר כמו סגסוגות של טיטניום ששולטת כיום בשוק של משתלים מתכתיים ושל טנטלום עם סטרוקטורה ספוגית שפותח בוורשה אינדיאנה בארה"ב. הקרמיקה שהייתה מוכרת לכל כחומר שביר פותחה בו זמנית כזירקוניה שהכזיבה בגלל אי יציבות גבישית, וכאלומינה שעמידה בפני שחיקה ובפני שבר וכיום נחשבת בעיני רבים למילה האחרונה בתחום משתלי מפרק הירך.

עם זאת, לכל חומר סינטתי גם אם מוצלח ישנה תוחלת חיים מוגבלת של הצלחה, שמציב הנסיון הקולקטיבי המצטבר. לכן מתמיד הפיתוח של חומרים חדשים וימשיך להתמיד. בין אלו פותחו חומרים פלסטים עתירי קשרים מצולבים כמו פוליאתילן מצולב שפותח בלוס אנג'לס ומשמש בשגרה קלינית, ופולימרים אחרים שנמצאים בפיתוח כמו פוליאימיד ארומטי מצולב שפותח בישראל ועובר ניסוי קליני בניו-זילנד.

כשנפתח ביום חדש את הרדיו נעים יותר יהיה לשמוע לחן חדש של יודעי דבר 'כי לגוף יש חלקי חילוף' !

גילוי נאות- כותב המאמר נמנה על מפתחי הפוליאימיד המצולב לשימוש רפואי.


קבוע

אחד הזמרירים (ג'ינגלים) שמתרוננים ברדיו כבר מספר שנים, ומכוון אל מאזינים המיוסרים במחלות ארתריטיות של שחיקת סחוס הוא 'כי לגוף אין חלקי חילוף'. לאמיתו של דבר 'יש לגוף חלקי חילוף' ואילו לא כן, אותם כירורגים- אורתופדים שעיקר מלאכתם בשתילת מפרקים, היו מחוסרי עבודה.
כיום, כאשר גם רובוטים שותלים חלקי חילוף לגוף ומותירים למנתח רק פיקוח והכוונה, פתטית היא העובדה שמחברי הלחן הולעטו בתמליל, שחובר ככל הנראה במנטליות של המאה התשע עשרה כשבודדים בין מדעני הרפואה עסקו בתחילתם של נסיונות הירואים, והשתמשו ברקמות של חיות כתחליף לסחוס פגוע במפרקים.
באשר ליומרתם של מחברי התמליל כאילו ניתן לחדש את הסחוס המפרקי כמו בשיפוץ קוסמטי, אציין שלמרות מחקרים מרובים שהם מימנו ושהסתיימו במאמרי סכום דו משמעותיים, אין דווח חד משמעי ואין עדות חד משמעית שלאחר גיל הגדילה ניתן לרפא או לחדש את הסחוס המפרקי ההיאליני.

תגיות

מחלות ארתריטיות, שחיקת סחוס, חלקי חילוף, כירורגים- אורתופדים,בשתילת מפרקים,רובוטים, מנתח,  מדעני הרפואה,  רקמות של חיות, תחליף לסחוס, מפרקים,
לחדש סחוס מפרקי, מחקרים, גיל הגדילה, סחוס מפרקי היאליני.