רופאים מומחים

צור קשר כללי

מלאו פרטים או צרו קשר
שלח

 
הדפס  
נקיעה מלידה של מפרקי הירכיים- פרופ' דוד מנדס
שחיקת הסחוס במפרקים (ארתריטיס וראומטיזם)
תסמונת קרע "שרוול הגידים" של הכתף
תרגילים לחיזוק שרירי הגפה התחתונה
לגוף יש חלקי חילוף -מפרק הירך
השתלות מיפרקים
שבר של האמה
שימוש בקרני אור לטפול אורתופדי
כיצד לשמור על גו זקוף בגיל העמידה
כאב זו בהחלט מחלה
התסמונות של כאבי גב תחתון (חלק שני)
התסמונות של כאבי גב תחתון
כאבי כתפיים בצעירים ומבוגרים
תרגילי תפילה
תסמונת לג-פרטס- מאת פרופסור דוד מנדס
נמק של ראש הירך
אוסטיאופורוזיס
לגוף חלקי חילוף -מפרק הברך
הגורם העיקרי לבעיות הגב
אבחנה ביילוד בין זיהום בעצם לבין זיהום ראשוני במפר
מחלת קינבוק של עצם הלונט בשורש כף היד
גיד אכילס
שברי מאמץ
פריצת דיסק- ניתוחי גב, וכירופרקטיקה לריפוי טבעי
עצם הזנב- קטנה ופגיעה
זיהום של ניתוח משתל ברך מלאכותי
יש לגוף חלקי חילוף
שברים וסוכרת
רופאים מומחים - ניתוח ארתרוסקופי של מפרק הירך
כירורגיה אורתופדית- שחזור כירורגי של עצב פריפרי ש
כירורגיה אורתופדית- קרע במיניסקוס
מדרסים אורטופדיים לריצה
טיפול בכאבים בכתף במרפאת כאב
דלקת מפרקים- טיפול באמצעות צמח המורינגה

תסמונת קרע "שרוול הגידים" של הכתף- פרופ' דוד מנדס - אורטופד
בגיל העמידה ובדרך כלל בעבודה שדורשת הפעלה של הכתפיים מתרחש תהליך ניווני ב''שרוול...

 

שחיקת הסחוס במפרקים- פרופ' דוד מנדס - אורטופד
שחיקת הסחוס נקראת ארתריטיס (או ראומטיזם) ומוכרת כתופעה ראשונית או משנית. כשהשחי...

 

כאבי כתפים- ד"ר גבריאל מוזס - אורטופד
מבנה פרק הכתף וטווח התנועה הרחב מעמיד את הכתף בסכנה של חוסר יציבות, עד לכדי תת פ...

 

תרגילים לחיזוק שרירי הגפה התחתונה-פרופ' דוד מנדס - אורטופד
השג 10 ק''ג משקולות במידות שונות של משקל החל בחצי ק''ג. את המשקולות יש להרכיב או...

 

זיהום של ניתוח משתל ברך מלאכותי איננו תוצאה של רשלנות-

פרופ' דוד מנדס מומחה בכירורגיה אורטוםדית


מהלך שיקום פוסט אופרטיבי של החלפה שלמה של ברך הוא ארוך, מכאיב, דרשני מבחינה פיזית ומנטלית וקשה במיוחד בהשוואה לניתוח דומה כמו החלפה שלמה של מפרק ירך. ככלל נדרשים כשלושה חודשים עד שהכאב שלאחר הניתוח שוכך. תנועת הברך מושגת בעזרת תרגול יומי והידרותרפיה, ומגיעה למידה פונקציונלית כלומר מעבר ל-90 מעלות במשך תקופה זו. יש מנותחים (8-23%) שאינם מגיעים לתנועה פונקציונלית והכאב מתמיד לתקופה ארוכה ואינו שוכך תקופה ארוכה יותר מבלי שתאובחן סבה מיוחדת.


במשך תקופת השיקום נצפות בברך פעמים רבות סימני דלקת (inflammation) שאיננה זיהומית (not infection). זו דלקת תת- חריפה (subacute) שסימניה אודם, חום מקומי, נפיחות, כאב והגבלה בתנועה. התגובה הדלקתית שוככת ככל שמתמשכת התקופה שלאחר הניתוח, בתנאי שהטפול בברך נעשה עם הרטבות מקומיות, נטילת תרופות נוגדות דלקת ונוגדות כאב לעתים גם אופיאטים.

 

תרגילי תנועת הברך נעשים עצמונית או בהדרכה אבל מודגש שייעשו במידה נכונה וללא אגרסיביות כל שהיא, ושיימנע מאמץ של הברך בשגרה יומית של מדריגות וכד'.


כאשר מזדהם ניתוח של משתל ברך מבחינים בין זיהום שטחי וזיהום עמוק. זיהום שטחי איננו נדיר וניכר תוך שבוע או שבועיים בכאב ממוקד, ובאודם ו\או הפרשה סרוטית או מוגלתית בפצע הניתוח ומיקום התפרים. הזיהום מגיב היטב לטפול מקומי עם או בלי אנטיביוטיקה.

זיהום עמוק איננו שכיח כלל. שכיחותו במרכזים רפואיים שבהם מבוצע הניתוח בדרך שגרה הוא 1%-2%. זיהום עמוק משמעותו חדירה של מושבות החידקים לעומק שדה הניתוח סביב המשתל הסינתטי, מתחת לשכבת השרירים והגידים שמכסים על המשתל

זיהום מיידי נחשב לתוצאה של חדירת חידקים בעת הניתוח מהאויר, מהמכשור הכירורגי או מהמשתל עצמו, או מיד לאחר הניתוח מהעור או מהפרשה של הפצע. הוא מתגלה תוך ימים או שבועות לאחר הניתוח. גם זיהום שמתגלה מאוחר יותר עלול להגרם מחדירת חידקים בעת הניתוח. האחור בגילויו הקליני הוא תוצאה של הזמן שנדרש לחידקים להתרבות עד שמורגשת השפעתם הקלינית. חדירה המטוגנית היא תוצאה של זריעת חידקים שנישאים בזרם הדם ממוקד זיהום אחר כמו עור או דרכי השתן. האבחנה בין סוגי הזיהומים היא קשה ולעתים שרירותית.

סוג החידק שגורם לזיהום הוא קריטי לאפשרות של ריפוי. חידק שאיננו אלים הוא המחולל העיקרי של זיהומי משתלים וגורם לתסמונת יחסית בלתי אלימה שנמשכת לאורך זמן וניתנת לרפוי. חידקים אלו נמצאים בשכיחות גבוהה בעור של מרבית בני אנוש וביניהם המנותחים עצמם ובאביזרים שבסביבתם כולל ציוד משקי בבית, בעבודה ובבית חולים. בתנאים רגילים החידקים הללו אינם פתוגנים ואינם גורמים לזיהומים אבל בנוכחות משתלים סינטטים ובירידת תנגודת הגוף יכולים לגרום לזיהומים עקשניים.


כשהחידק אלים או יציב לסוגי אנטיביוטיקה נדרש טפול כירורגי רדיקאלי בדרך כלל בשני שלבים כדי לשרש אותו מן הברך.

זיהום עמוק של ניתוח החלפת הברך במשתל מלאכותי קשה לאבחון. לא נראית הפרשה משולי הפצע עד לשלב מאוחר ומרבית החולים אינם מראים סימנים ספציפים לזיהום. הסימנים הקלינים של זיהום עמוק בתקופה הסמוכה לניתוח דומים מאד לתסמינים שתוארו לעיל של דלקת ש'איננה זיהומית' והתמונה הקלינית דומה גם לשל סיבוכים אפשריים אחרים כמו התרופפות של חלקי המשתל מעגינתם בעצם, דלקת חסימתית של הורידים בגפה התחתונה, פגיעה בעצבי הגפה התחתונה, סדק או שבר של העצם בסמיכות למשתל, אי יציבות של המפרק עצמו בגלל העדר מתח רקמות נאות וכאב ו\או נוקשות של טווח תנועת הברך מסבות שאינן ברורות אבל חשודות כתגובה לרעלים או תוצרות של חידקים שלא זוהו.

 

כדי להגיע לאבחנה נדרש עבוד שכולל בדיקות מיוחדות לאישוש או שלילת זיהום כמו צילומי רנטגן, מיפוי רדיואקטיבי של טכניציום פוספאט ושל גאליום או לויקוציטים שקליטתם ספציפית במידה רבה לזיהום, סרולוגיה שכוללת CRP ושקיעת דם, ניקור לקבלת נוזל מפרקי לתרבית בקטריולוגית.

המסקנות המתבקשות מהסקירה שלעיל הן:


1. סכון של זיהום עמוק בניתוח של החלפת הברך הוא נמוך מאד.
2. למנתח המיומן, שנעזר בצוות חדר ניתוח מיומן ומבצע את הניתוח בחדר ניתוח,   שניתוחים אלו מבוצעים בו כשגרה, אין דרך למניעה מוחלטת של חדירת חידקים.
3. מתן אנטיביוטיקה פרופילקטית מונע משמעותית את התפתחות חידקים אשר חדרו אל אזור הניתוח, ועוזר למערכת החיסונית של המנותח להשמידם.
4. זיהום עמוק איננו קל לאבחון מהיות התופעות של כאב ודלקת שכיחות גם במהלך פוסט אופרטיבי תקין, ומהיותן דומות לתסמונות של סבוכים אחרים. האבחון מצריך בדיקות ומעקב למשך תקופה שמשתרעת בדר כלל על מספר חודשים.

 

תגיות רלוונטיות: אורטופדיה, ברך, ירך

 

אתר הרפואה והבריאות INFODOC בעזרתו ניתן לאתר רופאים, פסיכולוגים ומטפלים ברפואה משלימה, לבדוק ערכים תזונתיים במחשבון קלוריות ומחשבון התזונה המשוכללים ברשת ולקרוא מאות מאמרים בתחום הרפואה והבריאות. 

 

WWW.INFODOC.CO.IL